Ruse pierde in sferturi la Chicago. Urca insa pe cea mai inalta pozitie a carierei in WTA

Elena Ruse s-a oprit in optimile de finala ale turneului WTA 500 de la Chicago, fiind invinsa de Elina Svitolina.

Principala favorita a turneului american s-a impus, cu 6-3, 6-3, dupa un meci de o ora si 47 de minute.

Primul set a avut o intindere de o ora, ceea ce arata intensitatea cu care s-a jucat pentru noua game-uri.

Spre exemplu, partida a inceput cu un game maraton in care au fost nu mai putin de 23 de puncte jucate!

Ruse a jucat pentru prima data in cariera impotriva unei jucatoare din Top 10 mondial si nu s-a descurcat deloc rau.

Nu a fost o zi usoara pentru mine. Sunt fericita cu acest dublu 6-3”, a spus Svitolina dupa calificarea in semifinalele de la Chicago.

Un meci in care Ruse a avut mai multe puncte direct castigatoare (21-11) decat mai titrata sa adversara.

Sase locuri urca Ruse in clasamentul WTA dupa optimea de finala jucata la Chicago si ajunge pe locul 92. Cea mai buna clasare din cariera.

Svitolina joaca in sferturi cu Ons Jabeur din Tunisia, a sasea favorita.