Ruse obtine calificarea pe tabloul principal de la Dubai

Jucatoarea Elena-Gabriela Ruse s-a calificat, luni, pe tabloul principal de la Dubai, dupa ce a trecut nu mai putin de trei tururi.

In ultimul tur al calificarilor jucatoarea din tara noastra a invins-o in doua seturi pe Ajla Tomljanovic din Australia (39 WTA), cu 6-1, 7-5.

Primul set a fost unul fara istoric, Ruse desprinzandu-se la 4-0 cu doua break-uri in fata.

Singurul game reusit de Tomljanovic a fost pe serviciul lui Ruse.

In setul secund Ruse a condus cu 2-0 si 3-1, avantaj pe care Tomljanovic l-a anulat trecand la conducere (4-3), cu o secventa de trei game-uri la rand.

Ruse a intrerupt seria adversarei dupa un game opt extrem de disputat (4-4), cu doua mingi de break salvate de jucatoarea noastra.

A urmat o serie de trei break-uri consecutive, doua reusite de Ruse, care a inchis partida cu un game alb de serviciu dupa o ora si 22 de minute.

Pe tabloul principal de la Dubai mai evolueaza Simona Halep si Irina Begu.

Ruse va juca in primul tur cu Paula Badosa din Spania, numarul 5 mondial si cap de serie numarul 3 la Dubai.