Prima înfrângere pentru Novak Djokovic în 2024. Sârbul a avut nevoie de îngrijiri medicale

Serbia a pierdut întâlnirea cu Australia din sferturile de finală la United Cup, competiție mixtă programată la Antipozi.

Novak Djokovic a fost învins de Alex de Minaur, cu 6-4, 6-4, suferind prima înfrângere pe pământ australian din 2018 încoace, mai precis de 2172 de zile, timp în care sârbul a adunat 43 de victorii în Australia.

Acest eșec vine cu doar 11 zile înaintea debutului Australian Open, turneu unde sârbul este deținător al titlului.

Djokovic a solicitat îngrijiri medicale la încheietura mâinii drepte în timpul meciului cu De Minaur de miercuri, înainte ca australianul să rupă echilibrul cu break în finalul primului set.

Australia a câștigat confruntarea cu Serbia, după ce Ajla Tomljanovic a trecut de Natalija Stevanovic în meciul fetelor.

Echipa Australiei va juca în semifinale cu învingătoarea dintre Germania și Grecia.