Petra Kvitova, campioana la Madrid dupa un joc fara cusur

Jucatoarea Petra Kvitova din Cehia a cucerit, sambata, titlul in proba de simplu la turneul WTA Premier Mandatory de la Madrid.

Kvitova, a patra favorita la inceperea turneului de 4.1 milioane de dolari, a invins-o pe rusoaica Svetlana Kuznetsova, cu un categoric 6-1, 6-2.

In cele 66 de minute cat a durat meciul, Kvitova a reusit nu mai putin de 33 de lovituri castigatoare, ceea ce inseamna cate o lovitura castigatoare la fiecare doua minute jucate.

Doar 14 erori nefortate a comis Kvitova intreg meciul, ceea ce demonstreaza ca nu i-a lasat nicio sansa adversarei sale.

Pentru Kvitova este al 16-lea titlu din cariera in cele 21 de finale disputate, iar prin victoria de la Madrid cehoaica va urca de pe 15 pe 6 in clasamentul anului 2015 - Drumul spre Singapore.