Patru mingi de meci salvate de Nadal pentru calificarea in sferturi la Madrid

Rafael Nadal a avut parte de cel mai greu meci din 2022 contra belgianului David Goffin, locul 60 mondial, in turul 3 la Madrid Open, turneu de categorie Masters 1000.

Jucatorul spaniol s-a impus dupa trei ore si zece minute, cu 6-3, 5-7, 7-6 (9), dupa ce a salvat nu mai putin de patru mingi de meci.

Rafael Nadal a ratat la randul sau o minge de meci la 5-3 in setul secund pe serviciul lui Goffin si o alta la 5-4, cand belgianul a reusit break-ul.

Goffin a revenit de la 1-4 in tiebreak, avand doua mingi de meci la 6-4.

Nadal a rezistat incredibil fiind impins de la spate de publicul aflat in Caja Magica, printre acestia fostul mare atacant Raul Gonzalez si campionul mondial de raliuri Carlos Sainz.

La doua dintre mingile pe care le-a avut Goffin, Nadal a ales sa joace scurta aratand multa stapanire de sine si sange rece.

In sferturile de finala programate, vineri, Nadal il va intalni pe invingatorul dintre Carlos Alcaraz (Spania) si Cameron Norrie (Marea Britanie), duel care va avea loc joi seara.