Simona Halep, campioana campioanelor la Sofia

Simona Halep o castigat duminica seara Turneul Campioanelor de la Sofia, invingand-o pe Samantha Stosur cu 2-6 6-2 6-2,  dupa ce a pierdut primul set. Halep a reusit cate doua breakuri in ultimele doua setursti si a fo autoarea unei noi reveniri de senzatie, parca un deja-vu al semifinalei in care trecuse de favorita numarul 2 al turneului, Ana Ivanovic.

In finala cu Stosur, Halep era condusa cu un set si cu 3-0 in mansa a doua. Primul set a durat doar 31 de minute, insa Halep s-a trezit in al doilea si a inceput sa intoarca meciul.

A castigat 20 din ultimele 26 de puncte ale partidei si a terminat cu o lovitura de dreapta in lung de linie, castigatoare.

"Voiam atat de mult sa castig acest turneu, sunt foarte fericita", a spus Halep pe teren, in cadrul ceremoniei de premiere. "A fost un turneu mare pentru mine".

Halep a fost incurajata de zeci de fani romani prezenti la Sofia, veniti sa o vada pe cea mai buna jucatoare de la noi din tara, care acum va urca pe locul 11 mondial.

"Vreau sa le multumesc tuturor celor care m-au sustinut in aceasta saptamana, m-au ajutat mult. Le multumesc echipei, prietenilor si familiei, dar si lui Ilie Nastase care a venit sa ma vada la finala", a mai spus Halep.

Ilie Nastase a fost si el invitat sa vorbeasca la finalul meciului de duminica. El a spus ca "vin pentru prima oara la Sofia dupa 51 de ani, am mai fost aici la varsta de 16 ani. Pentru Simona, sa inchei anul cu asa o victorie este minunat. Ii va da incredere pentru anul viitor, care incepe in Australia. O felicit!"

Halep a castigat in  ultima jumatate de ani sase titluri ATP, la Nurnberg, Hertogenbosch, Budapesta, New Haven, Moscova si acum Sofia. Ea ar putea devenia treia jucatoare romana care sa intre in top 10 WTA, dupa Ruzici si Irina Spirlea.

"O felicit pe Simona, a jucat o finala mare, este o jucatoare foarte buna", a spus si Stosur, adversara lui Halep din finala.

Halep - Stosur 6-2 6-2 2-6, GAME CU GAME

19:00 Halep castiga setul al treilea cu 6-2 si ia titlul la Sofia!

18:50 SET 3, GAME 4 Serveste Halep. Superb stop la fileu, 40-15, dupa care apoi isi castiga serviciul si egaleaza, 2-2.

18:44 SET 3, GAME 3 Serveste Stosur care face rapid 40-0. Halep reuseste n retur perfect si micsoreaza din diferenta, 40-15, apoi mai castiga un punct si se face 40-30! Insa apoi trimite in filei, iar Stosur isi castiga serva.

18:41 SET 3, GAME 2 Serveste Halep. 15-0. Urmeaza un schimb lung de mingi finalizat cu un stop la fileu castigator pentru Stosur, 15-15. Halep se desprinde apoi la 40-15 si apoi egaleaza la gameuri 1-1.

18:38 SET 3, GAME 1 Stosur deschide setul decisiv si isi face serviciu.

18:33 SET 2, GAME 8 Isi castiga Halep serviciul si setul 2.

18:33 SET 2, GAME 8 Intra Halep la serviciu pentru a castiga setul 2.

18:32 SET 2, GAME 7 Serveste Stosur. Superb punct castigat de romanca, ea egaleaza la 30 dupa un lob trimis afara de Stosur. Apoi australianca trimite iarasi afara si Halep are minge de break. Dubla greseala a lui Stosur, 5-2 pentru Halep care va servi!

18:26 SET 2, GAME 6 Halep trimite un lob, Stosur il lasa crezand ca iese, numai ca mingea cade pe linie 15-0, apoi vine la fileu si face 30-0. O dreapta in diagonala, 40-0. Game alb reusit de a noastra.

18:25 SET 2, GAME 6 Serveste Halep. Grafica arata ca Haleo greseste multe mingi la retur, pe serviciul lui Stosur, aici a reusit sa mai imbunatateasca in ultimele gameuri si s-a vazut.

18:23 SET 2, GAME 5 Unghi perfect gasit de Halep care are minge de break! Loveste Stosur cu rama, iar Halep reuseste rebreakul!!! 3-2 si va servi.

18:21 SET 2, GAME 5 Serveste Stosur si Halep ii ia primul punct, are nevoie de rebreak ca de aer. Apoi se face 30-0 pentru a noastra, insa australianca egaleaza la 30.

18:19 SET 2, GAME 4 Minge de break pentru Stosur. Vine la fileu Halep, Stosur trimite in fileu, 40-40 pe serviciul romancei. Insa Stosur isi face iarasi o minge de break, doua oara in acest game. Haleo vine la fileu si greseste din nou surprinsa de o lovitura la corp, este 2-2 la gameuri.

18:15 SET 2, GAME 4 Serveste Halep. Ii ia Stosur prima serva din nou printr-un pasing pe linie. Trebuie sa o paraseasca norocul. Halep raspunde si ea printr-un pasing in lung de linie, 15-15. Apoi 30-30, dupa o dubla greseaza a lui Halep care da cu racheta de pamant.

18:13 SET 2, GAME 3 Excelent vine Halep la fileu si castiga, 15-40, are doua mingi de break! Pe prima o iroseste, dar o castiga pe a doua. Trece in fata cu 2-1 si serveste!

18:11 SET 2, GAME 3 Serveste Stosur, Halep ii ia primul punct! Stosur isi ia urmatorul serviciu, dar il pierde pe al treilea, 15-30!

18:11 SET 2, GAME 2 Mai greseste si Stosur, 40-30 pentru Halep pe serviciul sau, apoi romanca vine la fileu si de data asta nu mai greseste. 1-1. Are nevoie de break.

INFO: Statistica de pana acum arata ca Stosur a castigat doua puncte de break din doua avute si a salvat doua puncte de break din tot atatea posibile. De asemenea, ea a castigat punctele de pe al doilea serviciu in procent de 75%, Halep doar 42%.

18:08 SET 2, GAME 2 Halep la serviciu, Stosur ii ia primul punct.

18:06 SET 2, GAME 1 Halep reuseste in stop bun, Stosur vine la fileu si trimite afara, 30-15 in primul game din setul 2. Urmeaza o minge controlata de Halep, care trimite mai lung, apoi vine la fileu, insa rateaza reluarea de langa filei si urla extrem de ascutit, lovind cu racheta de pamant. A fost la un pas de 30-30, insa asa Stosur a castigat acel punct si pe urmatorul alaturi de primul game din setul al doilea.

18:05 SET 2, GAME 1 Serveste Stosur care incepe in forta cu 30-0.

18:03 SET 2, GAME 1 Halep va trebui sa schimbe ceva in setul 2, Stosur trebuie plimbata mai mult si poate va gresi astfel in mansa a doua. Pana acum nu prea a lovit gresit australianca si i-a intrat si totul, de la passinguri la loburi, mingi cu care a facut puncte decisive.

18:02 SET 1, GAME 8 De la 30-15 pentru Halep se face 30-40 prin doua passinguri perfecte ale adversarei, care face breakul la urmatorul punct, cu care ia si primul set!

17:58 SET 1, GAME 8 Serveste Halep. Stosur este mai sigura pe ea, loveste mai bine, mai plasat, iar Halep trebuie sa alerge mai mult si de multe ori greseste. Isi pierde primul serviciu. Apo revine la 30-15.

17:57 SET 1, GAME 7 Stosur la serviciu, poate de data asta Halep va reusi breakul. Halep rateaza ocazia sa faca 15-15, trimitand o lovitura de dreapta in lung de linie afara. 5-2 Stosur cu un rever trimis afara de jucatoarea noastra.

17:56 SET 1, GAME 6 Halep la serviciu. Incepe in forta cu 30-0. Apoi 40-0 si game cu un as, primul al partidei. 4-2.

17:52 SET 1, GAME 5 Lupta mare in game-ul 5, Halep are avantaj, dar Stosur trimite un lob norocos pe linie si egaleaza. Apoi trece din nou un avantaj. Halep greseste si australianca isi reface avansul de trei gameuri.

17:49 SET 1, GAME 5 Minge de break pentru Halep! La un pas de un passing Halep, dar trimite in fileu. 40-40 pe serviciul lui Stosur.

17:46 SET 1, GAME 4 Halep isi ia serviciu pentru prima oara in acest meci si intra tare in game-ul 5.

17:43 SET 1, GAME 4 Serveste Halep, care incearca sa castige primul game pentru ea in aceasta seara. Are 15-0, dar face o dubla greseala si este 15-15.

17:41 SET 1, GAME 3 Halep nu cedeaza pe serva Samanthei Stosur si reduce distanta la 40-30, insa apoi australianca isi castiga serviciul si conduce cu 3-0 la game-uri.

17:38 SET 1, GAME 3 Stosur continua sa servesca bine si incepe game-ul trei aratand ca il poate lua si pe acesta lejer. Halep poate egala la 15, insa trimite o lovitura de dreapta usoara in filei si Stosor se duce la 30-0 si apoi 40-0.

17:34 SET 1, GAME 2 Stosur castiga trei puncte la rand pe serva lui Halep si are doua puncte de break, il castiga pe primul si are 2-0. Inceput greu pentru jucatoarea din Romania.

17:34 SET 1, GAME 1 Stosur isi castiga serva si primul game, urmeaza Halep la serviciu. Punct cu multe schimburi pe prima serva a romancei, castigat in cele din urma de Halep, care fusese initial lobata.

17:32 SET 1, 0-0 Halep castiga primul meci al finalei pe serva lui Stosur.

17:28 Buna seara si bun gasit pentru finala Simonei Halep de la Sofia. Cele doua jucatoare sunt in ultimele momente ale incalzarii,  meciul sta sa inceapa.