Asa am trait Simona Halep vs Jaqueline Cristian in sferturi la Transylvania Open

Am transmis live text in aceasta pagina meciul dintre Simona Halep si Jaqueline Cristian din sferturile de finala ale Transylvania Open, turneu WTA 250 gazduit in aceasta saptamana.

Halep - Cristian 6-1, 6-1

6-1 6-1 Cristian trimite mult afara cu dreapta la minge de meci pentru Halep si astfel se scrie istoria acestui meci. Simona Halep e in semifinala la Transylvania Open.

6-1, 5-1 Halep se distanteaza cu serviciul. Un scor de la care nu se mai pot intampla prea multe.

6-1, 4-1 Meciul curge intr-o singura directie in continuare. Halep obtine al doilea BREAK prin care ia un avans care se poate dovedi decisiv in economia partidei.

6-1, 2-1 BREAK Halep dupa ce Cristian a condus cu 40-15.

6-1, 1-1 Halep raspunde cu un game la zero.

6-1, 0-1 Cristian conduce in premiera in acest meci, dupa ce si-a castigat game-ul de serviciu.

6-1 Dupa 33 de minute de la primul serviciu Halep inchide acest set inaugural din prima sansa aparuta.

5-1 Halep obtine un al doilea break, in pofida faptului ca Jaqueline a revenit de la 0-40 in acest game.

4-1 Nu mai putin de trei mingi de break salveaza Halep in acest game. Cristian a pierdut pe mana ei sansa revenirii pe tabela.

3-1 Cristian obtine primul game nu inainte de a fi salvat o noua minge de break a Simonei.

3-0 Un singur punct pierdut de Halep la serviciu in acest game de consolidare a break-ului obtinut anterior.

2-0 Halep obtine primul break al meciului, dupa ce a revenit de la 15-30 pe serviciul lui Cristian.

18:08 A inceput meciul cu Halep la serviciu.

Simona Halep este principala favorita a turneului si a trecut pana acum de Gabriela Ruse in primul tur si de Varvara Gracheva din Rusia in turul al doilea.

Clasata pe locul 105 mondial, Jaqueline Cristian le-a invins pe Kaja Juvan din Slovenia si pe Ajla Tomljanovic.

O eventuala calificare in semifinale ar echivala pentru Cristian cu intrarea in prima suta mondiala a ierarhiei WTA.

In clasamentul virtual Cristian a ajuns pe 102 dupa calificarea in sferturi la Cluj-Napoca.

Halep si Cristian nu s-au mai intalnit niciodata pana acum.

Invingatoarea acestui meci joaca in semifinale cu jucatoarea care castiga duelul dintre Emma Raducanu - Marta Kostyuk.