Simona Halep, abandon in sferturi la Washington

Sursă foto: twitter.com

Simona Halep a abandonat in sfertul de finala disputat cu Ekatarina Makarova la Washington.

Dupa un prim set pe care l-a castigat autoritar la adapostul a doua break-uri, Halep a scazut ritmul si a cedat in actul al doilea.

Makarova a inceput decisivul cu un break, dupa care Halep a solicitat interventia medicului si a anuntat ca se retrage.

Halep a acuzat intreaga saptamana caldura excesiva de la Washington, unde a jucat trei meciuri la ora pranzului.

Pentru Halep turneul de la Washington a fost folosit pentru reintrarea in ritmul de competitie in pregatirea US Open.

Halep joaca saptamana viitoare la Toronto intr-un puternic turneu WTA Premier.

FINAL Halep - Makarova 6-2, 3-6, 0-1

22:21 Abandon din partea Simonei Halep. Aceasta a plecat pe picioare spre vestiare si a salutat spectatorii. Cel mai probabil, Halep a acuzat o stare de rau din cauza caldurii.

22:19 Halep solicita un timeout medical pentru o problema la bratul stang.

SET 3, 0-1 Halep nu se regaseste si continua in aceeasi nota din setul secund, iar Makarova obtine break-ul.

SET 2, 3-6 Forehand scapat afara de Halep si Makarova inchide setul la serviciu. Meciul intra in decisiv.

SET 2, 3-5 Halep salveaza doua mingi de set si ramane in acest act secund.

SET 2, 2-4 Rusoaica se desprinde pe tabela dupa al doilea break consecutiv intr-un moment de cadere in jocul Simonei.

SET 2, 2-3 Makarova intoarce rezultatul cu doua game-uri la rand printre care si un break. Primele momente deficile pentru Halep.

SET 2, 2-1 Halep profita de primele sanse de break in acest set si trece in avantaj.

SET 1, 6-2 Primul set ii revine Simonei Halep, care in pauza dintre seturi solicita interventia antrenorului Darren Cahill.

SET 1, 5-2 Halep reface diferenta de trei game-uri dupa un nou break si va servi pentru castigarea primului set.

SET 1, 4-2 Break obtinut de Makarova.

SET 1, 4-1 Makarova pune primul game pe tabela in dreptul ei dupa un inceput de meci in care n-a stiut ce a lovit-o.

SET 1, 3-0 Al doilea break reusit de Halep care o ia tare inca de la inceput pe Makarova.

SET 1, 2-0 Game solid pentru Halep la serviciu. Jucatoarea noastra consolideaza break-ul obtinut anterior.

SET 1, 1-0 Halep revine de la 30-40 si obtine break-ul in acest game de debut.

21:13 A inceput meciul cu Makarova la serviciu.

21:06 Cele doua jucatoare au iesit pe teren pentru incalzirea dinaintea meciului.

Va fi a cincea confruntare intre cele doua jucatoare, Halep fiind in avantaj la general (3-1).

Ultima disputa a fost castigata de jucatoarea noastra, in 2016 la Indian Wells, scor 6-2, 6-4.

De altfel, toate cele patru meciuri de pana acum s-au jucat pe hard, suprafata pe care se disputa si turneul de la Washington.