Asa am trait Simona Halep in primul tur la Cincinnati

Marti, de la ora 18:00, am transmis live text in aceasta pagina meciul sustinut de Simona Halep cu Magda Linette din Polonia, in primul tur la turneul WTA 1000 de la Cincinnati.

FINAL Halep - Linette 6-4, 3-6, 6-1

SET 3, 6-1 Halep inchide meciul pe serviciu obtinand prima victorie dupa trei luni si jumatate.

SET 3, 5-1 Doua mingi de meci ratate de Halep in acest game. Se joaca de peste doua ore.

SET 3, 5-0 Al treilea game la rand in care Halep scapa de break. De aceasta data a anulat o singura minge de break a adversarei. Sapte in total pentru acest decisiv.

SET 3, 4-0 Halep se desprinde pe tabela cu dublu break in fata. Controleaza autoritar jocul in aceste momente.

SET 3, 3-0 Alte trei mingi de break salvate de Halep in acest game.

SET 3, 2-0 Halep profita de erorile aparute in jocul lui Linette si obtine break-ul.

SET 3, 1-0 Trei mingi de break salvate de Halep in acest game de debut in decisiv.

SET 2, 3-6 Linette inchide setul la serviciu. Un set al doilea de 46 de minute dominat de poloneza.

SET 2, 3-5 Primul game pentru Halep dupa reluarea partidei. Linette a dat afara cu forehan-ul la 40-15.

20:30 S-a reluat meciul cu Linette la serviciu.

19:55 Ploaia s-a oprit, iar organizatorii au inceput procesul de uscare a terenului. Partida nu va fi reluata mai devreme de ora 20:30.

19:25 Apar primele picaturi de ploaie si meciul este intrerupt. Jucatoarele se retrag la vestiare.

19:22 Halep revine pe teren cu un bandaj consistent la coapsa piciorului drept.

19:15 Timeout medical solicitat de Halep la scorul de 4-1 pentru Linette in setul secund. Halep acuza o problema la coapsa piciorului drept. Aceasta primeste ingrijiri medicale chiar la nivelul terenului.

SET 1, 1-3 Halep intrerupe seria de trei game-uri la rand a adversarei. Ramane un break diferenta.

SET 2, 0-3 Linette se desprinde dupa un sfert de ora de la inceput setului secund.

SET 2, 0-2 Minge de break pentru Linette. Salveaza Halep cu un forehand senzational in diagonala. Linette anuleaza o minge de game a Simonei si obtine break-ul.

SET 1, 6-4 Trei mingi de set pentru Halep dupa doua erori nefortate comise de Linette si un serviciu as. Halep inchide setul cu game la zero dupa 40 de minute. Nori tot mai amenintatori se aduna deasupra arenei centrale de la Cincinnati.

SET 1, 5-4 Poloneza pastreaza suspansul in acest prim set. Isi castiga game-ul si pune presiune pe Halep la serviciu.

SET 1, 4-3 Halep ramane la conducere in urma unui nou break. Punct senzational obtinut din defensiva.

SET 1, 3-3 Break Linette! Jucatoarea poloneza anuleaza avantajul Simonei cu un rever castigator in coltul terenului.

SET 1, 3-1 Doua mingi de break pentru Linette. Pe prima Halep o salveaza cu forehand castigator. Halep trece in avantaj si castiga in cele din urma cel mai complicat game de pana acum.

SET 1, 2-0 Halep isi castiga game-ul de serviciu in prelungiri.

SET 1, 1-0 Trei puncte la rand obtinute de Halep. Aceasta are trei mingi de break. Doua sunt salvate de Linette. In cele din urma Halep obtine break-ul dupa ce a facut pasul in fata la fileu.

18:09 Incepe meciul cu Magda Linette la serviciu.

18:07 Sunt 24 de grade Celsius la Cincinnati. Cerul este acoperit si sunt conditii de ploaie.

18:03 Cele doua jucatoare au ajuns pe teren. Linette castiga tragerea la sorti.

Simona Halep a ajuns pe locul 14 mondial si este cap de serie numarul 12 la Cincinnati, turneu unde a disputat doua finale, ambele pierdute.

Magda Linette ocupa in aceasta saptamana locul 43 in ierarhia WTA.

Cele doua s-au mai intalnit o singura data, in turul doi de la Roland Garros, in 2019.

A castigat Halep in trei seturi, cu 6-4, 5-7, 6-3.

Pentru Halep este al doilea meci de la revenirea in circuit. Saptamana trecuta fosta lidera mondiala a pierdut in turul 2 la Montreal in fata americancei Danielle Collins, dupa ce castigase autoritar primul set.

Halep s-a declarat atunci multumita de primul ei meci dupa trei luni de absenta din circuit.