Asa am trait Halep cu Pavlyuchenkova in turul 3 la Roma

Sursă foto: twitter.com/tennis_phil

Simona Halep, cap de serie numarul 6 in turneul de la Roma, a intalnit-o joi in turul 3 pe rusoaia Anastasia Pavlyuchenkova.

FINAL Halep - Pavlyuchenkova 6-1, 4-6, 6-0

SET 3, 6-0 O prima minge de meci pe care Halep o rateaza, insa pe a doua nu o mai iroseste si se califica in stile de mare campioana in sferturile de finala.

SET 3, 5-0 Pavlyuchenkova are dificultati la punctele lovite din alergare si Halep se apropie la un singur game de calificarea in sferturi la Roma.

SET 3, 4-0 Halep inchide punctul cu un forehand castigator si obtine al doilea break in decisiv.

SET 2, 4-6 Pavlyuchenkova trimite meciul in decisiv dupa o serie de trei game-uri la rand. Halep a inceput sa greseasca destul de mult si a pierdut din constanta aratata in primul act.

SET 2, 4-3 Halep intoarce scorul in favoarea sa dupa un break si un game pe propriul serviciu. Presiune acum pe Pavlyuchenkova.

SET 2, 2-3 Minge de game ratata de Halep cu un smash din apropierea fileului. Pavlyuchenkvoa rezista in joc si reuseste in cele din urma break-ul.

SET 2, 2-2 Halep isi ia inapoi break-ul pierdut in debutului set.

SET 2, 0-1 Break pentru Pavluchenkova in debutul setului secund.

SET 1, 6-1 Un tenis aproape de perfectiune din partea Simonei. Primul set este asadar adjudecat fara mari probleme.

SET 1, 5-1 Halep isi sufoca adversara si se apropie la un singur game de castigarea primului act.

SET 1, 4-1 Eroare dupa eroare in jocul Anastasiei Pavlyuchenkova si Halep obtine al doilea break al setului.

SET 1, 3-1 Rusoaica lanseaza ofensiva, dar Halep se apara bine si pastreaza diferenta de un break. Schimburile in ultimul game au devenit mai aspre.

SET 1, 2-0 Game pe serviciu castigat fara probleme de Halep.

SET 1, 1-0 Halep incepe ideal cu un break. Rusoaica a aratat incredibil un forehand din apropierea fileului la 30-40.

14:56 Incepe meciul cu Pavlyuchenkova la serviciu.

14:50 Cele doua jucatoare au iesit la incalzire.

14:40 Dupa mai bine de doua ore si jumatate s-a incheiat meciul dintre Daria Gavrilova si Svetlana Kuznetsova, partida programata inaintea disputei Simona Halep - Anastasia Pavlyuchenkova.

Meciul celor doua este programat al doilea pe arena Pietrangeli, acolo unde Halep a invins-o miercuri pe Laura Siegemund, cu 6-4, 6-4.

Halep a castigat pana acum toate cele sase intalniri cu Pavlyuchenkova, jucatoare care i-a luat un singur set Simonei in urma cu patru ani.

Ultima disputa dateaza din 2015 de la Wuhan, cand Halep s-a impus cu 6-2, 6-1.