Asa am trait Simona Halep – Caroline Garcia in primul tur la Doha

Simona Halep a trecut peste infrangerea cu Jelena Ostapenko de la Dubai si debuteaza, luni, in turneul WTA 1000 de la Doha.

Halep - Garcia 4-6, 3-6

SET 2, 3-6 Final de meci.Garcia inchide meciul cu game la zero pe propriul serviciu.

SET 2, 2-5 Garcia mentine diferenta de un break si mai are nevoie de un game pentru victorie.

SET 2, 1-3 Reactioneaza Halep printr-un game la zero.

SET 2, 0-3 Patru mingi de break a avut Halep si n-a reusit sa profite de niciuna. In cele din urma a gresit doua retururi la rand si Garcia a castigat cel mai lung game din meci.

SET 2, 0-2 Break obtinut de Garcia dupa o minge scapata putin afara de Halep. Sunt patru game-uri la rand pentru frantuzoaica. Parca asistam la decisivul cu Ostapenko de la Dubai.

SET 2, 0-1 Halep cedeaza cu usurinta acest prim game.

SET 1, 4-6 Dubla greseala comisa de Halep la 30-40. Break si set Garcia, jucatoare care la 30-30 a fortat cu un forehand castigator in lung de linie.

9-18 lovituri castigatoare in primul set. Garcia a gresit mai mult (23 erori nefortate)

SET 1, 4-5 Revenise bine Halep de la 0-30, dar la 30-30 a trimis in fileu o minge usoara, apoi Garcia a inchis cu primul serviciu.

SET 1, 4-4 Si-a reglat ritmul la serviciu Halep. E al doilea game la rand cu un singur punct cedat.

SET 1, 3-4 Garcia ramane in fata in pofida celor 20 de erori nefortate comise pana acum.

SET 1, 3-3 Primul game autoritar castigat de Halep pe propriul serviciu.

SET 1, 2-3 Garcia ramane in fata cu serviciul dupa ce a salvat alte doua mingi de break. Pana acum au fost cinci sanse de care Halep n-a profitat.

SET 1, 2-2 Halep salveaza la randul ei doua mingi de break.

SET 1, 1-2 Trei mingi de break ratate de Halep in cel mai lung game de pana acum.

SET 1, 1-1 Se chinuie Halep in primul ei game de serviciu, cu doua mingi de break salvate.

SET 1, 0-1 Garcia incepe cu doi asi in primul game.

15:23 A inceput meciul cu Garcia la serviciu.

15:18 Cele doua jucatoare au iesit pe teren la incalzire cu intarziere de aproape o ora. Vantul sufla destul de tare la Doha in aceste momente (22 km/h) si ar putea influenta jocul. Temperatura in aer este ideala, 23 de grade C.

Adversara este Caroline Garcia, o frantuzoaica pe care a invins-o de sapte ori in opt meciuri.

Garcia ocupa locul 76 mondial in prezent, dupa ce a fost pe patru in ierarhia WTA.

Simona Halep a ajuns in aceasta saptamana pe locul 27.

Doar cinci meciuri a disputat Garcia in acest an (1-4), in timp ce Halep are deja 13 partide (13-2).

Ultima oara Halep si Garcia s-au intalnit in turul doi la Miami Open 2021, cand jucatoarea noastra s-a impus dupa un 6-0 in decisiv.

Halep a castigat turneul de la Doha in 2014 si a mai disputat o finala in 2019.