GAME cu GAME Irina Begu-Victoria Azarenka pentru un loc in sferturi la Roma

Trei jucatoare din Romania au evoluat, joi, in optimile de finala ale turneului de la Roma, dotat cu premii totale in valoare de 2.1 milioane de dolari.

FINAL Begu - Azarenka 4-6, 7-5, 1-6

01:29 Final de partida. Azarenka se impune dupa mai bine de doua ore in fata Irinei Begu si o va intalni in sferturi pe Maria Sharapova.

01:15 Azarenka pune patru game-uri la rand in fata, cu doua break-uri reusite pe fondul scaderii jocului Irinei Begu.

01:00 Increderea este la cote ridicate pentru Begu in debutul setului hotarator. Game alb reusit de jucatoarea noastra.

00:55 Begu reuseste patru game-uri la rand si trimite meciul in decisiv dupa un set al doilea castigat cu 7-5.

00:46 Azarenka a servit pentru meci la 5-4, dar Begu profita de singura sansa de break avuta si egaleaza scorul (5-5).

00:02 Primul set este castigat de Azarenka gratie unui break obtinut in primul game al meciului.

23:12 A inceput meciul cu Begu la serviciu.

23:05 Cele doua jucatoare au iesit la incalzire.

23:03 Meciul va incepe in cateva minute.

FINAL Halep - V Williams 6-2, 6-1

SET 2, 6-1 Halep inchide meciul cu un nou break si ajunge in sferturi la Roma.

SET 2, 5-1 Venus cauta lovitura decisiva, dar mingea iese afara si Halep se apropie la un game de victorie si calificarea in sferturi. Acolo o asteapta Alexandra Dulgheru.

SET 2, 3-0 A sasea dubla greseala pentru Venus si Halep isi trece in cont al doilea break.

SET 2, 1-0 Halep incepe setul al doilea cu break.

STATISTICA: Doar 6 erori nefortate a comis Halep in primul set. Venus i-a facut cadou lui Halep nu mai putin de 16 puncte.

SET 1, 6-2 Serviciu as din partea Simonei Halep. Sunt doua mingi de set, iar Halep n-are nevoie decat de prima. Venus a trimis afara si meciul este in controlul Simonei.

SET 1, 5-2 Halep joaca impecabil si reuseste un nou break prin care se distanteaza, speram, decisiv in acest prim set.

SET 1, 4-2 Halep insista mai mult pe reverul lui Venus si o obliga pe aceasta sa comita din ce in ce mai multe erori nefortate.

SET 1, 3-2 O dubla greseala prin care Venus isi ruineaza sansa de a reveni la conducere si astfel Halep mai trece o data in fata cu un break.

SET 1, 2-2 Venus revine imediat si recupereaza break-ul pierdut anterior cu un joc solid de retur. Halep se arata nemultumita.

SET 1, 2-1 Halep incepe sa o miste in teren pe Venus si americanca comite primele greseli. Astfel se produce cel dintai break al meciului.

SET 1, 1-1 Cate un game la zero de fiecare parte in primele doua jocuri ale meciului.

14:03 Incepe meciul cu Venus la serviciu. Halep a castigat tragerea la sorti, dar a ales sa primeasca.

14:02 Cele doua jucatoare au iesit la incalzire.

[news-113826]

FINAL Dulgheru - Makarova 6-4, 6-3

SET 2, 6-3 Meci castigat de Dulgheru intr-un mod superb, cu o lovitura de dreapta castigatoare in lung de linie. Dulgheru joaca in sferturi cu invingatoarea dintre Simona Halep si Venus Williams.

SET 2, 5-3 Un break luat inapoi de Makarova.

SET 2, 5-2 Dulgheru va servi pentru castigarea meciului la 5-2, dupa ce a reusit un nou break in fata numarului 8 mondial.

SET 2, 4-2 Dulgheru se distanteaza dupa al patrulea game consecutiv. In primul set a legat chiar cinci jocuri la rand.

SET 2, 3-2 Trei mingi de break in dreptul Alexandrei Dulgheru. Se repeta scenariul din primul set, cand Dulgheru a revenit puternic dupa ce a fost condusa. Break-ul se produce si este unul la zero. Makarova pare ca nu mai are nicio solutie.

SET 2, 2-2 Game la zero obtinut de Dulgheru pe propriul serviciu.

SET 2, 1-2 Dulgheru reactioneaza imediat si n-o lasa pe Makarova sa se desprinda. Re-break reusit de jucatoarea noastra dupa ce rusoaica a scapat un forehand in afara terenului.

SET 2, 0-2 Mult mai agresiva la retur, Makarova face pasul in fata si urca la fileu. Astfel se produce rapid break-ul si rusoaica trece in avantaj.

SET 2, 0-1 Makarova misca prima tabela in debutul actului secund.

SET 1, 6-4 Set obtinut de Dulgheru dupa ce Makarova trimite cu dreapta in afara terenului. "Ale, Ale" striga suporterii romani de pe Pietrangeli.

SET 1, 5-4 Dulgheru face break si ajunge la patru game-uri la rand. Urmeaza la serviciu Dulgheru pentru castigarea primului set.

SET 1, 4-4 Al treilea game la rand reusit de Dulgheru si jucatoarea noastra este pe val in acest moment.

SET 1, 3-4 Break reusit de Dulgheru dupa un game solid la primire.

SET 1, 1-3 Makarova realizeaza primul break. Rusoaica trece la controlul partidei si a castigat 11 din ultimele 13 puncte.

SET 1, 1-1 Dulgheru isi castiga la zero game-ul de serviciu. Jucatoarea noastra este intrata bine in meci.

SET 1, 0-1 Un prim game foarte lung pe serviciul rusoaicei. Dulgheru s-a aparat bine si a pus probleme pe serviciul ezitant al rusoaicei.

12:15 Incepe meciul cu Makarova la serviciu.

12:10 Cele doua jucatoare se afla la incalzirea dinaintea meciului.

Incepem ziua de la ora 12:00 pe arena Pietrangeli, a treia din complexul Foro Italico, cu meciul dintre Alexandra Dulgheru si Ekaterina Makarova.

Pe acelasi teren, imediat dupa incheierea meciului sustinut de Dulgheru, pe teren va intra Simona Halep contra fostei lidere mondiale Venus Williams.

Ziua de tenis o incheiem dupa ora 21:00 cand Irina-Camelia Begu o infrunta pe Victoria Azarenka, si ea o fosta detinatoare a primului loc in clasamentul WTA.