Buzarnescu s-a calificat in a doua finala a carierei dupa o revenire fabuloasa

Sursă foto: twitter.com/karel_knap

Mihaela Buzarnescu a intalnit-o pe Camila Giorgi din Italia, vineri dupa ora 14:00, in semifinalele turneului WTA de la Praga.

Buzarnescu o va intalni in ultimul act de la Praga, sambata, pe reprezentanta gazdelor Petra Kvitova.

Jucatoarea noastra a mai disputat o finala in circuitul WTA in ianuarie 2018 la Hobart (Australia).

In 2017 Buzarnescu obtinea cel mai bun rezultat al carierei in circuit, semifinale la Linz.

Buzarnescu a revenit de la 3-4 si 4-5 in setul decisiv al meciului cu Giorgi, preluand in premiera conducerea la 6-5 in decisiv.

Dupa pierderea serviciului, la 4-3 pentru Giorgi, jucatoarea din Romania si-a chemat antrenoarea la banca si, printre lacrimi, a scapat de mai multe ori celebrul cuvant cu "F" din limba engleza. Antrenoarea a incurajat-o spunand-o ca nu s-a intamplat nimic si ca trebuie sa ramana pozitiva pana la final si calma.

De doua ori a salvat break-ul Buzarnescu, pentru ca in final sa profite de caderea totala a adversarei. Giorgi a inchis meciul cu o dubla greseala la minge de meci.

FINAL Buzarnescu - Giorgi 4-6, 6-3, 7-5

SET 3, 7-5 Dubla greseala comisa de Giorgi la minge de meci si Buzarnescu se califica in finala, a doua din cariera de jucatoare profesionisat.

SET 3, 6-5 Buzarnescu preia conducerea prima data in acest set si are acum prima sansa la calificarea in finala.

SET 3, 5-5 Nici Giorgi nu se descurca mai bine si greseste intr-un moment hotarator cu dreapta. Buzarnescu primeste o sansa nesperata de a ramane in meci.

SET 3, 4-5 Giorgi obtine break-ul la zero si va servi pentru un loc in finala.

SET 3, 4-4 Dupa o pauza in care si-a chemat antrenoarea si a folosit de mai multe ori cuvantul cu "F" din limba engleza, Buzarnescu se aduna si reuseste break-ul cu o lovitura castigatoare pe rever.

SET 3, 3-4 Giorgi trece in fata cu avantajul unui break.

SET 3, 1-1 Doua lovituri castigatoare pentru Buzarnescu de la 30-30 si break-ul e luat rapid inapoi.

SET 3, 0-1 Buzarnescu isi pierde serviciul si arata o nervozitate ridicata.

SET 2, 6-3 Avem decisiv dupa ce Buzarnescu inchide setul secund cu break din a treia incercare.

SET, 2, 5-3 Buzarnescu intrerupe seria castigatoare a italiencei si se apropie la un game de set.

SET 2, 4-2 Break recuperat de Giorgi, jucatoare care pune doua game-uri la rand pe tabela.

SET 2, 4-1 Giorgi face pasul in fata spre fileu si inchide game-ul cu un smash castigator. Buzarnescu pastreaza doua break-uri avans.

SET 2, 4-0 Buzarnescu isi continua galopul de sanatate in acest set si pune al patrulea game consecutiv pe tabela.

SET 2, 3-0 Un al doilea break obtinut de Buzarnescu in acest set. Revenire de la 0-30 pe serviciul lui Giorgi.

SET 2, 2-0 Jucatoarea din Romania isi castiga serviciul si incepe ideal acest act secund.

SET 2, 1-0 Dubla greseala comisa de Giorgi la minge de break pentru Buzarnescu.

SET 1, 4-6 Buzarnescu isi pierde serviciul la zero si practic ii pune pe tava setul adversarei dupa 43 de minute.

SET 1, 4-5 Inca un game la zero obtinut de Giorgi. Italianca se mentine la conducere.

SET 1, 4-4 Minge de break salvata de Buzarnescu si jucatoarea noastra ramane in acest set inaugural.

SET 1, 3-4 Raspunde Giorgi cu un game de serviciu la zero.

SET 1, 3-3 Buzarnescu reuseste egalarea anuland inceputul bun al italiencei. Giorgi intr-o vizibila scadere de turatie.

SET 1, 2-3 Ce revenire din partea lui Buzarnescu! Break la zero reusit de jucatoarea din Romania.

SET 1, 1-3 Primul game al meciului pentru Buzarnescu dupa un serviciu de aceasta data solid care nu a lasat loc de interpretari din partea lui Giorgi.

SET 1, 0-3 Buzarnescu revine de la 0-40 cu doua puncte la rand, dar e surprinsa de o minge mai scurta pusa de italianca si Giorgi isi mentine serviciul fiind jucatoarea care dicteaza jocul pana acum.

SET 1, 0-2 Break reusit de italianca dupa un game maraton de opt minute. Buzarnescu a salvat patru mingi de break, dar la a cincea a trimis afara cu forehand-ul.

SET 1, 0-1 Giorgi revine de la 0-30 si pune primul game pe tabela dupa patru puncte la rand.

13:46 Incepe meciul cu Buzarnescu la serviciu. Este prima confruntare a celor doua in circuit.