Asa am trait Irina Begu - Maria Sakkari, in semifinale la Sankt Petersburg

Jucatoarea Irina Begu a intalnit-o pe principala favorita a turneului de la Sankt Petersburg pentru un loc in finala.

FINAL Begu - Sakkari 4-6, 7-6 (4), 4-6

16:14 Begu face pasul in fata la a treia minge de meci a adversarei si este pasata de Sakkari cu o lovitura in diagonala. Se incheie dupa 3 ore si 7 minute.

16:02 Inca un break. Al cincilea la rand si al treilea reusit de Sakkari (4-5). Begu revenise de la 0-40, dar a trimis in fileu o minge din spatele terenului. Sakkari va servi pentru meci.

15:59 Contina seria break-urilor. Begu egaleaza si mentine suspansul in acest decisiv electrizant.

15:50 Begu isi pierde pentru a doua oara la rand serviciul (3-4). Este al treilea break consecutiv de la 2-2.

15:27 Fileul nu este de parte lui Begu si scoate mingea in out la 30-40. Sakkari isi ia break-ul inapoi (2-1).

15:22 Aparare fabuloasa din partea Irinei Begu si Sakkari greseste pana la urma. Principala favorita e cu nervii intinsi la maxim. Break Begu (2-0).

15:17 Begu incepe bine cu serviciul si trece la conducere (1-0).

Begu egaleaza scorul la seturi

15:10 Superb! Irina Begu trimite meciul in decisiv, dupa ce a castigat tiebreak-ul setului secund, cu 7-4. Un set al doilea de o ora si opt minute.

15:01 Begu isi tine de doua ori la rand serviciul si forteaza intrarea in tie-break (6-6).

14:45 Lovitura castigatoare cu dreapta in lung de linie gasita de Begu la 40-0. Echilibrul se mentine in acest set secund (4-4).

14:35 Begu intrerupe seria lui Sakkari de trei game-uri la rand (3-3).

14:26 Sakkari isi ia break-ul inapoi (2-2), dupa un game in care Begu a condus cu 40-15.

14:13 Game de serviciu adjudecat la zero de Begu (2-0). Este primul din meci.

14:10 Begu incepe setul al doilea cu break. Minge trimisa afara de Sakkari cu dreapta (1-0).

Primul set adjudecat de Maria Sakkari

14:03 Primul set este adjudecat de Sakkari, cu break. Jucatoarea din Grecia a incheiat cu o lovitura castigatoare pentru 6-4 dupa 53 de minute. Doar patru puncte au facut diferenta la total. Sakkari mai agresiva (17-10 la puncte castigatoare si 22-17 la erori nefortate).

13:58 Begu isi ia inapoi break-ul dupa un game in care a aratat agresivitate (4-5). La 30-30 Sakkari a dat afara cu reverul, dupa care Begu a facut pasul in fata pe o minge mai scurta a adversarei.

13:53 Incredibil! Begu isi pierde serviciul dupa ce a condus cu 40-0. Primul break merge la Sakkari, aceasta servind pentru set la 5-3.

13:43 Primul game de serviciu fara emotii pentru Begu. Un singur punct cedat adversarei la o scurta oprita in fileu (3-3).

13:38 Trei mingi de break ratate de Begu! Sakkari ramane la conducere (3-2).

13:31 Begu traieste in continuare periculos pe propriul serviciu. O alta minge de break salvata pentru 2-2.

13:21 Doua mingi de break salvate de Begu in primul game de serviciu (1-1).

13:10 A inceput meciul cu Sakkari la serviciu.

Irina Begu are parte de un inceput de 2022 foarte bun, cu sase victorii in opt meciuri disputate in circuitul WTA. Dupa acest turneu din Rusia va merge la Dubai, acolo unde va intalni in primul tur o adversara venita din calificari. Mai multe detalii aici.

Jucatoarea din tara noastra a inceput saptamana pe locul 56 in clasamentul mondial si prin semifinala de la Sankt Petersburg si-a asigurat o urcare de un loc.

In aceasta saptamana la Sankt Petersburg, turneu WTA 500 cu premii totale in valoare de peste 700.000 de dolari, Begu le-a invins fara set pierdut pe Shuai Zhang, Petra Kvitova si Tereza Martincova.

Begu a mai jucat de doua ori in cariera cu Maria Sakkari, scorul intalnirilor directe fiind egal (1-1).

Cotele oferite de FORTUNA
Sakkari - 1.31 | Begu - 3.60

Maria Sakkari ocupa locul 7 in ierarhia WTA si vine dupa o optime de finala la Australian Open, primul turneu de Mare Slem al anului.

Jucatoarea elena le-a invins la Sankt Petersburg pe Anastasia Potapova, Ekaterina Alexandrova si Elise Mertens, de asemenea fara set pierdut.

Begu a invins-o pe Sakkari in calificarile de la Miami Open in 2016, iar Sakkari s-a impus doi ani mai tarziu in sferturile de la Seul.