Irina Begu învinge o câștigătoare de Australian Open pentru un loc în ”optimi” la Charleston

Jucătoarea Irina Begu arată o formă bună la începutul sezonului pe zgură confirmată de o victorie asupra unei foste câștigătoare de Grand Slam.

Irina Begu a trecut de americanca Sofia Kenin în turul doi la Charleston, cu 6-1, 6-4, la capătul unui meci de o oră și 23 de minute.

Chiar dacă în prezent Kenin ocupă locul 142 WTA, să nu uităm că aceasta câștiga Australian Open în 2020.

Irina Begu (37 WTA) o va întâlni în optimile de finală pe Jessica Pegula, numărul 3 mondial.

Scorul întâlnirilor directe este 2-1 pentru Begu, singura victorie din contul americancei fiind obținută în 2022 la Roland Garros în optimile de finală, după ce reprezentanta României câștigase primul set.