Doua romance in sferturi la Jurmala

Dintre cele opt jucatoare calificate in sferturile turneului WTA de la Jurmala, Letonia, doua sunt reprezentante ale Romaniei.

Irina Bara a revenit de la 3-5 in primul set cu Valentin Ivakhnenko, salvand apoi trei sanse de set in tie-break, pentru a se impune cu 7-6, 3-6, 6-1.

In sferturile programate vineri Bara o va intalni pe pricipala favorita, Anastasija Sevastova din Letonia.

Tot in sferturi va juca si Patricia Tig impotriva rusoaicei Anastasia Potapova, a sasea favorita. Cu victorie Tig isi asigura intrarea intre primele 200 de jucatoare ale lumii.

La turneul de la Palermo jucatoarea Irina Begu s-a oprit in optimi invinsa de italianca Jasmine Paolini, cu 4-6, 7-5, 6-7 (4), dupa un meci de doua ore si 47 de minute incheiat dupa miezul noptii in Italia.

Pentru Paolini, locul 142 mondial, este doar a doua prezenta din cariera in sferturile unui turneu WTA.