Djokovic a abandonat la Dubai din cauza unei probleme la ochi

Jucatorul Novak Djokovic s-a retras, joi, in sferturile turneului ATP 500 de la Dubai, dupa ce a acuzat o problema la unul dintre ochi.

Djokovic pierduse primul set al intalnirii cu Feliciano Lopez, scor 6-3, la doar o zi dupa obtinerea victoriei cu numarul 700 din cariera de jucator profesionist.

"Sunt trist sa inchei un turneu in asemenea fel. Am fost fortat", a spus Djokovic dupa meci.

Prin abandonul de la Dubai, unde a castigat titlul de patru ori pana acum, Djokovic a ratat sansa de a egala recordul lui Ivan Lendl de 18 finale consecutive jucate in circuitul profesionist in perioada 1981-1982.

Ultima oara cand Djokovic a abandonat un meci a fost contra lui Juan Martin Del Potro in Cupa Davis (2011). De atunci si pana acum sarbul a disputat 350 de meciuri, castigand 312 dintre acestea.