Hanescu iese in sferturi la Doha

Victor Hanescu a fost eliminat joi seara in turneul de la Doha, in trei seturi de Florian Mayer. Hanescu a reusit un set 2 castigat in tie-break cu 10-8, egaland, insa in decisiv Mayer a reusit un break care i-a adus meciul.

Hanescu a pierdut in fata lui Mayer cu 4-6 7-6 (10-8) 4-6.

Partida a fost amanata de ploaie si a inceput putin dupa ora 19:00, desi trebuia sa inceapa in jurul orei 15:30.

Hanescu a pierdut primul set dupa ce adversarul sau a reusit un break in game-ul al treilea, prima mansa mergand apoi spre un implacabil 6-4.

In setul al doilea scenariul era sa se repete, break Mayer, insa Hanescu a facut rebreak a egalat la cinci, iar apoi s-a ajuns la tie-break. Acolo s-a jucat un game lung, inceput de Hanescu cu un mini-break pe serva lui Mayer. In cele din urma romanul a castigat 10-8.

In setul al treilea s-a mers cap la cap pana la 5-4, fiecare jucator castigandu-si serviciul, insa la 5-4 Hanescu si l-a pierdut, iar Mayer a trecut in semifinale.