Ana Bogdan, in sferturi la Portoroz

Jucatoarea Ana Bogdan s-a calificat, miercuri, intre primele opt jucatoare ale turneului WTA 250 de la Portoroz, Slovenia.

Ana Bogdan (58 WTA in clasamentul actualizat in timp real) a invins-o in optimi pe reprezentanta gazdelor Tamara Zidansek, cu 6-1, 6-7 (5), 6-1, la capatul unui meci de doua ore si 38 de minute.

Adversara din sferturi pentru Bogdan se va decide in urma meciului dintre Cristina Bucsa (Spania) si Beatriz Haddad Maia (Brazilia).

Prezenta in sferturi este recompensata cu 4.677 de euro si 60 de puncte in clasamentul mondial WTA.

Turneul de la Portoroz se desfasoara pe hard.

Bogdan trecuse in primul tur de Ajla Tomljanovic din Australia dupa un alt meci de trei seturi.

Tomljanovic a fost cea care a pus capat carierei pentru Serena Williams la US Open in acest an.

La Portoroz a mai evoluat si Gabriela Ruse, aceasta fiind eliminata in primul tur de Lesia Tsurenko din Ucraina.

Ruse a ajuns pe tabloul principal in urma meciurilor de calificare.