Ana Bogdan ajunge in turul 3 la Dubai

Jucatoarea Ana Bogdan s-a calificat, marti, in turul al treilea la turneul WTA 1000 de la Dubai, o competitie cu premii totale in valoare de 2.78 milioane de dolari.

Ajunsa pe tabloul principal in urma calificarilor, Ana Bogdan a invins-o in doua seturi pe Shelby Rogers din Statele Unite, cu 7-6 (3), 6-3, dupa un meci de doua ore si opt minute.

Bogdan a fost condusa in primul set, cu 2-0, 4-3 si 6-5, scor la care Rogers a servit pentru castigarea setului.

De la 30-15 pentru adversara ei, Bogdan a intors soarta setului si s-a impus cu 7-3, in tie-break.

Setul al doilea a debutat cu un break obtinut de Bogdan, aceasta pastrand avantajul pana in final, cand serviciul lui Rogers a cazut inca o data.

Ana Bogdan o va intalni in turul 3 la Dubai pe Jessica Pegula, numarul 3 mondial, de asemenea din Statele Unite.

Calificarea in optimi la Dubai este premiata cu 31.650 de dolari si 105 puncte in clasamentul WTA.

Ana Bogdan a urcat 19 locuri in ierarhia mondiala actualizata in timp real prin calificarea in turul 3 la Dubai, ajungand pe pozitia a 56-a, la zece locuri de cea mai buna clasare a carierei.