Stranieri

Ziua românilor de la Gaziantep, cu gol și pasă de gol

Gaziantep FK, echipa pregătită de Marius Șumudică, a obținut victoria în deplasare contra celor de la Karagumruk, cu 3-0, în etapa a 18-a din campionatul Turciei.

Denis Drăguș a deschis scorul în minutul 27 și tot el a oferit pasa pentru golul doi marcat de Gradel la patru minute după pauză.

Cu trei minute înaintea finalului Alexandru Maxim pasa decisiv pentru reușita de 3-0 semnată de Kizildag.

Maxim nu a început ca titular și a intrat pe teren în minutul 54.

Drăguș a jucat până în minutul 75, în timp ce Florin Niță a bifat toate minutele.

Echipa lui Marius Șumudică a urcat pe locul 13 în clasamentul primei ligi din Turcia, cu 19 puncte, trecând peste Karagumruk (17 puncte).

Duminică este programat marele derby din Turcia, Fenerbahce versus Galatasaray, primele două echipe din clasament aflate la egalitate de puncte.