Stranieri

Victorie fluviu pentru Mircea Lucescu in Ucraina

Sahtior Donetk, echipa pregatita de Mircea Lucescu, a obtinut vineri seara a cincea victorie consecutiva in campionatul Ucrainei, un succes in care “minerii” au marcat de sapte ori.

Stepanenko, Teixeira si Alves da Silva au marcat fiecare cate doua goluri, in timp ce Fred a punctat o data, de altfel acesta reusind deschiderea scorului in minutul 39 pe terenul celor de la Zorya, a patra clasata in Ucraina.

Golul de onoare al gazdelor a venit dintr-o lovitura libera transformata de Kamenyuka in minutul 57 la 0-3.

Cu 31 puncte si un golaveraj consolidat serios dupa acest succes la scor, Sahtior ramane pe primul loc in clasament avand trei puncte in fata principalei urmaritoare si rivale Dinamo Kiev, dar si un meci mai mult disputat. Echipa din capitala intalneste in aceasta runda pe Metalist Harkov.