Stranieri

Sumudica urca pe podium in Turcia

Gaziantep, echipa pregatita de Marius Sumudica, a invins fostul lider Alanyaspor si a urcat pe podiumul provizoriu din Superliga turca.

Internationalul Alexandru Maxim a marcat un gol in victoria, scor 3-1, obtinuta de Gaziantep, duminica, in meciul disputat pe teren propriu, in etapa a 15-a.

Dicko a deschis scorul pentru Gaziantep, apoi Davidson a restabilit egalitatea, in minutul 26.

Demir a punctat pentru 2-1 cu un sfert de ora inaintea pauzei, in vreme de Maxim a inchis tabela dupa pauza (min.61).

Jucatorul imprumutat de Gaziantep la cererea expresa a lui Marius Sumudica a marcat cu un sut la coltul lung din lateral stanga in marginea careului.

Maxim a inceput ca titular si a fost inlocuit cu un sfert de ora inaintea finalului de partida.

Alin Tosca a fost integralist la Gaziantep, echipa care ajunge la a patra victorie consecutiva.

In urma acestui succes echipa lui Sumudica a urcat pe locul trei in clasamentul primei ligi din Turcia, la doua puncte de noul lider Galatasaray.