Stranieri

Mircea Lucescu, dezlantuit in Ucraina

Sahtior Donetk, echipa pregatita de Mircea Lucescu, a facut scorul campionatului in Ucraina dupa 7-0 in deplasare cu Arsenal Kiev.

La doar cateva zile dupa remiza cu Manchester United din Champions League, campioana Ucrainei s-a dezlantuit pe teren propriu contra"tunarilor" din Kiev.

Facundo Ferreyra a reusit un hattrick in minutele 10, 48 si 54, in timp ce Alex Teixeira si-a trecut in cont o dubla in mai putin de trei minute in finalul primei reprize. Eduardo da Silva si Ismayli au marcat celelalte goluri pentru un Sahtior care a ajuns la 31 de goluri marcate in 12 etape.

Lider in Ucraina se mentina Metalist Harkov care joaca duminica seara pe terenul celor de la Dnipro Dnepropetrovsk. Trei puncte sunt intre echipa din Harkov si Sahtior.