Stranieri

Doi români aduc victoria pentru Gaziantep în campionatul Turciei. Șumudică, eliminat!

Gaziantep s-a impus în meciul de pe teren propriu cu Rizespor, cu 2-0, prin golurile marcate de românii Denis Drăguș și Alexandru Maxim.

La 0-0, în minutul 9, Florin Niță a avut o intervenție de zile mari în poarta lui Gaziantep la un șut din 4-5 metri.

În minutul 16 s-a produs una dintre cele mai bizare faze din istoria fotbalului. Portarul celor de la Rizespor a repus mingea de pe linia careului de șase metri și balonul a ajuns la fundașul Emirhan Topcu, însă acesta n-a fost atent la joc și a considerat că jocul e în continuare oprit, pregătindu-se să repună el mingea în teren.

Arbitrul a părut și el surprins, neînțelegând într-o primă fază, dar la semnalizarea jucătorilor de la Gaziantep a arătat punctul cu var de la 11 metri.

Alexandru Maxim a executat cu un șut aproape de vinclu pentru 1-0 în favoarea formației lui Marius Șumudică.

La cealaltă poartă Niță a scos peste poartă șutul trimis de Mithat Pala, în minutul 25, pentru ca tot el să respingă cu piciorul două minute mai târziu mingea trimisă din careu de Altin Zeqiri.

Ocazie ratată de Maxim în minutul 40 din pasa lui Drăguș. Minge pe jos respinsă cu o mână de portarul advers.

În prelungirile primei reprize Gaziantep a avut o bară transversală la reluarea lui Max Gradel.

Partea secundă a început perfect pentru echipa lui Șumudică, Denis Drăguș majorând avantajul celor de la Gaziantep cu o reluare din interiorul careului la pasa lui Mustafa Eskihellac.

Marius Șumudică a fost eliminat cu cartonaș roșu în minutul 56.

Niță a primit și el cartonașul galben în minutul 75 pentru tragere de timp.

Maxim a ieșit în minutul 81, iar Drăguș a fost schimbat în minutul 90+1.

Gaziantep urcă pe locul 13 după acest succes și ajunge la 12 puncte în 11 etape.

De la venirea lui Șumudică la echipă Gaziantep a câștigat toate meciurile disputate pe teren propriu fără gol primit:

2-0 İstanbulspor
1-0 Antalyaspor