Stranieri

Dan Petrescu obtine prima victorie a sezonului: 2-1 cu rivala Anji

Primul succes pentru Dan Petrescu in noul sezon din Rusia a venit, vineri seara, contra celor de la Anji Mahachkala in etapa a doua a campionatului.

Dupa un 2-2 in prima runda, tot pe teren propriu, cu Volga lui Plesan si Ropotan, Dinamo Moscova s-a impus cu 2-1 in fata celor de la Anji Mahachkala, echipa pregatita de experimentatul Guus Hiddink.

Partida nu a oferit un inceput de joc foarte atractiv si primul sut pe poarta a insemnat si primul gol al meciului. Yusupov a pasat decisiv pentru reluarea lui Solomatin si Dinamo deschidea scorul in minutul 26.

Dinamo Moscova a cautat golul de 2-0 in partea secunda dar, cum in fotbal ocaziile de cele mai multe ori se razbuna, cei care au marcat au fost oaspetii de la Anji.

Brazilian Willian a pasat decisiv pentru finalizarea congolezului Samba si Anji egala in minutul 83.

Cand meciul se indrepta spre o remiza nefolositoare pentru niciun dintre echipe, marocanul Carcela Gonzalez a comis hent in propriu careu si Voronin a adus victoria pentru Dinamo Moscova in al cincilea minut de prelungire.