Stranieri

Dan Petrescu incheie anul cu victorie si urca pe locul patru

Dinamo Moscova, echipa antrenorului roman Dan Petrescu, a invins, duminica, intr-un meci transmis live text de onlinesport.ro, pe Amkar Perm, cu 2-0 (0-0), in ultima partida a anului in prima liga a Rusiei.

Echipa lui Petrescu a inceput greoi partida si in primele 30 de minute s-a apropiat sporadic de poarta adversa.

Finalul primei parti a adus si primele ocazii in dreptul celor de la Dinamo, Kokorin fiind blocat intr-o pozitie ideala singur cu portarul advers.

Internationalul rus nu si-a facut pasii, iar de pe margine Petrescu i-a aratat ca putea finaliza cu un simplu lat.

Dinamo a fortat tot mai mult in partea secunda si Kevin Kuranyi a deschis scorul in minutul 56 cu o lovitura de cap din sase metri. Jirkov a centrat perfect de pe dreapta.

Acelasi Kuranyi avea sa marcheze pentru 2-0 in minutul 77 din lovitura de la 11 metri.

Cu acest succes Dinamo Moscova ajunge la 35 de puncte si urca pe locul patru in clasament in fata celor de la CSKA Moscova, echipa invinsa de Krasnodar, sambata, cu 1-0.