Stranieri

Ciprian Tatarusanu i-a aparat un penalty lui Kylian Mbappe

Internationalul roman Ciprian Tatarusanu s-a remarcat, miercuri seara, la partida cu Paris Saint-Germain din semifinalele Cupei Frantei.

Portarul nationalei Romaniei si al echipei FC Nantes a aparat o lovitura de la 11 metri executata de internationalul francez Kylian Mbappe in minutul 66.

Intr-o prima faza Mbappe a trimis mingea in poarta, dar arbitrul a decis repetarea loviturii si la a doua executie Tatarusanu a intervenit blocand balonul.

Astfel scorul ramanea 1-0 pentru PSG, care deschisese scorul in prima repriza prin Verratti (29).  In cele din urma liderul din Ligue 1 a castigat, cu 3-0, dupa ce acelasi Mbappe l-a invins pe Tatarusanu de la punctul cu var in minutul 85, iar Dani Alves a inchis tabela in prelungiri (90+2).

Nantes a jucat in inferioritate numerica din minutul 72, dupa eliminarea lui Coulibaly.

Finala Cupei Frantei din acest an le va aduce fata in fata pe Paris Saint-Germain si Rennes, echipa care a eliminat-o pe Lyon, cu 3-2.