Ligue 1

Vedetele Parisului s-au dezlantuit cu Lorient. Premiera pentru Mbappe

PSG se concentreaza pe ce ar putea castiga in acest sezon si mai putin pe ce ar fi putut castiga.

In aceasta logica se inscrie si succesul cu Lorient de duminica seara, scor 5-1, un meci care o apropie pe Paris Saint-Germain de egalarea recordului de titluri in Ligue 1 (10).

Kylian Mbappe a fost de departe omul meciului, cu doua goluri si alte trei pase de gol.

Pentru prima data in cariera internationalului francez acesta este implicat in cinci reusite ale echipei sale.

Neymar a deschis scorul in minutul 12 dupa o faza colectiva la care au mai participat Messi si Mbappe, si tot el a inchis tabela cu un sut din actiune.

Messi a marcat si el cu un sut spectaculos din interiorul careului, din nou fanii de pe Parc des Princes scandandu-i numele la scena deschisa, semn ca acestia au uitat eliminarea din Champions League.

Lorient a marcat imediat dupa pauza prin Moffi la o gafa comisa de Hakimi, care a trimis neglijent spre propriul portar.

De remarcat revenirea lui Sergio Ramos pe teren. Fundasul spaniol a jucat 19 minute, primele lui minute dupa mai bine de doua luni de pauza din cauza unei accidentari.

PSG ramane lider detasat in Ligue 1, cu noua puncte in fata rivalei Olympique Marseille. Podiumul e completat de Rennes (53 puncte).