Ligue 1

Șapte goluri marcate în PSG - Monaco. Demonstrație de forță din partea campioanei din Hexagon

Runda a 13-a din Ligue 1 a debutat cu un meci de zile mari între campioana Paris Saint-Germain și AS Monaco, una dintre echipele de top din prima ligă franceză.

PSG a tranșat disputa, cu 5-2, la capătul unui meci plin de evenimente.

Monegascii au deschis scorul în minutul 14, dar reușita lui Vanderson a fost invalidată de VAR.

După alte patru minute Goncalo Ramos marca pentru 1-0. Un avantaj pe care Monaco avea să-l anuleze la jumătatea reprizei prin Minamino.

PSG a intrat în avantaj la pauză, după ce Mbappe a transformat în minutul 39 o lovitură de la 11 metri acordată pentru un fault asupra lui Dembele.

Acesta din urmă și-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutul 71, când PSG s-a desprins la 3-1.

Vitinha a făcut 4-1 după numai un minut de la reușita lui Dembele.

Monaco a redus din diferență prin Balogun, cu un sfert de oră înaintea finalului, însă tabela a fost închisă în minutul 90+6 de Kolo Muani.

Cu 30 de puncte, PSG își consolidează primul loc în clasamentul din Ligue 1, în timp ce Monaco rămâne pe trei, cu 24 de puncte.