Ligue 1

Prima infrangere a sezonului pentru Paris Saint Germain

Olympique Lyon este prima echipa care invinge liderul Paris Saint Germain in actualul sezon de Ligue 1.

S-a intamplat duminica seara intr-un meci din etapa a 23-a a primei ligi din Franta, Lyon revenind de la 0-1 pentru a castiga in final, cu 2-1.

Angel Di Maria deschisese scorul pentru PSG in minutul 7, iar pana la pauza Moussa Dembele a restabilit egalitatea din pasa lui Leo Dubois.

La patru minute dupa reluare lyonezii au trecut in avantaj prin reusita lui Nabil Fekir din lovitura de la 11 metri.

Astfel, seria de 21 de meciuri fara infrangere a celor de la PSG ia sfarsit, echipa din capitala Frantei pierzand pentru prima data din 2015 incoace un meci in care a deschis scorul. Bastia reusea atunci sa intoarca rezultatul si sa castige, cu 4-2.

Chiar si in pofida acestui insucces care vine cum nu se poate mai rau pentru echipa lui Thomas Tuchel, inaintea confruntarii cu Manchester United din optimile Ligii Cmapionilor, PSG pastreaza zece puncte avans in fruntea clasamentului din Ligue 1.

Ole Gunnar Solskjaer, antrenorul lui Manchester United, a fost prezent la Lyon pentru a-i spiona pe cei de la PSG.