Ligue 1

Gol marcat de Messi la primul meci dupa castigarea Cupei Mondiale

Lionel Messi a fost titular la PSG, miercuri seara, in meciul de campionat cu ultima clasata, Angers. Partida in care atacantul argentinian a marcat golul de 2-0 pe final de meci.

Campioana Frantei si liderul la zi din Ligue 1 a deschis scorul rapid prin atacantul Etikite, dupa doar patru minute de la startul meciului.

In pofida unei dominari accentuate, cei de la PSG au risipit emotiile abia in minutul 71, cand Lionel Messi a dublat avantajul gazdelor cu o executie din interiorul careului dupa.

A fost al optulea gol marcat de Messi in actualul sezon pentru gruparea din capitala Frantei.

Pentru PSG este al 31-lea meci fara infrangere pe teren propriu in campionat.

Intr-o alta partida din etapa a 18-a, Nice a invins pe Montpellier cu un categoric 6-1. Fostul rapidist Rares Ilie n-a fost convocat pentru acest meci la Nice.

PSG de desprinde la sase puncte in fruntea clasamentului din Ligue 1, profitand de egalul inregistrat de principala urmaritoare Lens in deplasarea de la Strasbourg.