Ligue 1

Cavani salveaza PSG de la prima infrangere a sezonului

Atacantul uruguayan Edison Cavani a marcat o dubla prin care a ajutat-o pe Paris Saint Germain sa plece cu un punct de pe terenul celor de la Saint-Etienne.

Campioana Frantei a suferit in jocul de duminica seara si a revenit de la 0-2 evitand in extremis prima infrangere din actuala editie de campionat.

La intrarea in minutul 90 gazdele de la Saint-Etienne aveau inca avantaj pe tabela dupa reusitele lui Corgnet (18’) si Hamouma (51’). Pentru PSG redusese din diferenta Cavani in minutul 68.

In al patrulea minut din cele cinci de prelungiri dictate pentru finalul meciului Matuidi a aruncat un balon in careul advers si mingea deviata subtil de Cavani l-a pacalit pe portarul Ruffier.

Saint-Etienne a evoluat in inferioritate numerica din minutul 59 cand Lemoine a vazut al doilea galben.

PSG a revenit pe primul loc in clasamentul din Ligue 1 in urma punctului smuls in extremis la Saint-Etienne, devansand pentru un gol pe AS Monaco. Cele doua echipe au acelasi numar de puncte (25).