Liga 2

Universitatea Cluj urca pe locul secund in playoff-ul din Liga 2 dupa 2-0 cu CSA Steaua

Sepcile Rosii au castigat partida disputata in Ghencea, miercuri seara, in etapa a 8-a din playoff, in Liga 2, si urca pe loc de promovare in primul esalon.

Ely Fernandes a deschis scorul in minutul 36 dupa o gafa comisa de Wallace.

Finalul de meci a fost unul lipsit de emotii pentru U Cluj, dupa ce Florin Ilie a marcat golul doi cand mai erau opt minute pana la final.

Wallace a fost protagonistul unei faze care a produs panica dupa un duel aerian cu Ely Fernandes aproape de finalul partidei.

Jucatorul celor de la CSA Steaua a cazut rau cu fata de pamant si a ramas nemiscat mai multe zeci de secunde.

Alertati de faza, oamenii din staff-ul medical al “militarilor” s-au repezit pe teren sa-i acorde lui Wallace primul ajutor, iar doctorul celor de la CSA a bagat o alunecare prin care l-a zguduit serios pe jucatorul aflat la pamant.

A intrat si ambulanta pe teren, dar n-a fost nevoie de servicii medicale suplimentare. In cele din urma, din fericire, Wallace s-a ridicat si a iesit singur la marginea terenului.

U Cluj acumuleaza 57 de puncte si urca pe locul al doilea in clasament.

Liderul Petrolul intalneste joi seara in deplasare, la Medias, pe Hermannstadt.

Petrolul are 58 de puncte, in timp ce sibienii au coborat pe locul al treilea, cu 56 de puncte.

Etapa urmatoare U Cluj primeste vizita celor de la Hermannstadt.

Intr-o alta partida din etapa a 8-a, Unirea Slobozia si Concordia Chiajna au remizat, scor 1-1.

Ilfovenii au egalat in minutul 90, ramanand in clasament peste ialomiteni in lupta pentru ultimul loc la barajul de promovare in prima liga.