Liga 2

Schimbare de lider în Liga 2. Dinamo tot mai departe de promovarea directă

Etapa a 5-a din playoff-ul din Liga 2 s-a încheiat, marți seara, cu victoria obținută de Politehnica Iași la București contra lui Dinamo.

Formația din Copou s-a impus, cu 3-1, într-un meci disputat pe stadionul Arcul de Triumf, rezultat în urma căruia Politehnica Iași trece la conducere în clasament.

Dinamo a deschis scorul prin Ghezzali la jumătatea primei reprize. Chiar și așa, cele două echipe au intrat cu 1-1 la pauză, Poli Iași egalând prin Harrison cu trei minute înaintea finalului primului mitan.

Partea secundă l-a adus în prim plan pe Roman, acesta reușind o dublă pentru Politehnica Iași, în minutele 57 și 68.

Politehnica Iași urcă pe primul loc la 11 puncte în fața lui Dinamo, prima echipă aflată pe loc de baraj, pe patru în clasament.

”Câinii” ajung la șapte puncte de Oțelul Galați și au nevoie de o a doua jumătate perfectă de playoff pentru a forța promovarea directă în Liga 1.