Liga 2

Remiza intre Hermannstadt si Petrolul, primele doua clasate din Liga 2. Ploiestenii au ratat o prima sansa de promovare

Echipele Hermannstadt si Petrolul Ploiesti au remizat, scor 1-1, in duelul disputat la Medias, joi seara, in etapa a 8-a din playoff-ul Ligii 2.

Petrolul ar fi obtinut promovarea in eventualitatea unui succes, tinand cont ca etapa urmatoare Hermannstadt ar fi intalnit in meci direct pe Universitatea Cluj, cealalta echipa implicata in lupta pentru promovarea directa in prima liga.

Sibienii au deschis scorul in prima repriza pe fondul unui joc mai degraba cenusiu.

Petrescu a marcat dintr-un penalty obtinut de Oroian la o gafa comisa de Pirvulescu.

“Gazarii” aveau sa egaleze dupa pauza la capatul unei faze care a generat controverse.

Seto a reluat in poarta si golul a fost validat in pofida faptului ca pe directia balonului se afla un alt jucator ploiestean in pozitie afara din joc. Este vorba de Mazarache care l-a derutat pe portarul Iliev.

Arbitrul Marian Barbu a considerat ca Mazarache n-a influentat faza si a ramas 1-1 pana la final.

Un rezultat care mentine Petrolul in fruntea clasamentului, cu 59 de puncte.

Urmeaza Hermannstadt si Universitatea Cluj, fiecare cu cate 57 de puncte. Acesta doua se vor infrunta in meci direct pe 10 mai pe Cluj Arena.

Petrolul primeste vizita celor de la Concordia Chiajna, echipa care lupta pentru un loc la baraj, si are nevoie de un egal pentru a obtine promovarea in Liga 1.