Liga 2

U Craiova 1948 incheie sezonul regular pe primul loc. Care sunt marile perdante ale ultimei etape

De la ora 15:00 am urmarit impreuna in aceasta pagina lupta incredibila din Liga 2 pentru clasarea in playoff. Primele 11 echipe din clasament au avut sanse sa termine intre primele sase. Vedeti mai jos ce urmeaza dupa incheierea sezonului regular.

Clasament final dupa sezonul regular in Liga 1:

1. U Craiova 1948         35 puncte (30-15)
2. Dunarea Calarasi      34 puncte (25-22)
3. CS Mioveni               33 puncte (23-11)
4. Rapid Bucuresti        33 puncte (33-28)
5. Csíkszereda M.Ciuc    32 puncte (23-15)
6. ASU Politehnica Timișoara  32 puncte (18-14)

Primele sase clasate la finalul sezonului regular se vor duela in sistem tur-retur (10 meciuri). Este vorba de echipele U Craiova 1948, Dunarea Calarasi, CS Mioveni, Rapid, Csíkszereda M.Ciuc si ASU Politehnica Timișoara.

La finalul playoff-ului, primele doua clasate vor promova direct in Liga 1, in timp ce ocupantele locurilor 3 si 4 vor disputa un meci de baraj cu locurile 8 si 7 din faza playout a Ligii 1.

FINAL Metaloglobus – Rapid 2-4

• Giulestenii au revenit de la 0-1 si au trecut in avantaj prin golurile lui Balan si Sefer. Ultimul a marcat un eurogol cu sut din afara careului!
  • Gazdele au egalat 2-2 prin autogolul lui Goge, dupa o faza pornita de la o greseala de arbitraj a lui Sebastian Coltescu. Acesta n-a sanctionat cu indirecta o minge trimisa inapoi de gazde si prinsa in maini de portarul Gavrilas.
  • Rapid a revenit la conducere din minutul 60 dupa o faza de contraatac. Hlistei a inscris cu un sut pe jos din careu.
  • Rares Ilie a adus linistea pentru giulesteni in minutul 78.

FINAL Concordia – ASU Politehnica Timisoara 2-0

• Banatenii obtin in extremis prezenta in playoff.

FINAL CSM Resita – U Craiova 1948 0-2

• Oltenii joaca in zece din minutul 29, cand Blidar a fost eliminat.
  • Cu 35 de puncte, echipa din Banie incheie sezonul regular pe primul loc in clasament.

FINAL U Cluj - Petrolul 1-2

• Ploiestenii au castigat in urma unui gol marcat din penalty in prelungirile partide. Ambele echipe vor continua in playout.

FINAL Csikszereda – CSM Slatina 1-0

• Golul marcat de Suciu in minutul 34 califica echipa din Miercurea Ciuc in playoff.

FINAL Dunarea Calarasi – Viitorul Pandurii Tg.Jiu 2-1

• Echipa pregatita de Cristi Pustai revine de la 0-1, gol marcat de oaspeti din penalty chiar in debutul jocului, si castiga pentru a incheia sezonul regular pe pozitia secunda.

FINAL CS Mioveni - Aerostar Bacau 5-1

• Un meci la discretia gazdelor care la pauza aveau deja 4-1 pe tabela. Veres, Serbanica, Isfan si Blanaru punctasera pentru argeseni.
  • Mioveni obtine calificarea in playoff, dupa ce sezonul trecut a pierdut barajul de Liga 1 cu Chindia.

Viitorul Pandurii Tg.Jiu, Farul Constanța, Petrolul Ploiesti, Metaloglobus si U Cluj sunt marile perdante ale ultimei etape din sezonul regular.

Cum se joaca in playout

Echipele clasate de la locul 7 in jos vor fi impartite in doua grupe, in conformitate cu varianta aprobata la Comitetul Executiv din 18 august 2020.

Astfel, cele doua grupe vor fi alcatuite in felul urmator:

GRUPA A: Farul, Metaloglobus, U Cluj, Comuna Recea, Ripensia, CSM Slatina, Pandurii Lignitul Tg.Jiu.
    GRUPA B: Viitorul Pandurii, FC Petrolul, SCM Gloria Buzău, Concordia, Unirea Slobozia, CSM Reșița, Aerostar Bacau.

In fiecare grupa se va disputa un singur meci intre participante, rezultand astfel sase meciuri pentru fiecare formatie.

Retrogradeaza direct ocupantele ultimelor doua locuri din fiecare grupa.

Echipele de pe locul 5 vor disputa un baraj in dubla mansa pentru mentinerea in Liga 2.

Prin urmare, cinci echipe vor retrograda in Liga 3 la finalul sezonului 2020/2021.