Liga 2

Hermannstadt castiga pe Cluj Arena si e cu un pas in Liga 1

Echipa Hermannstadt s-a impus in duelul cu Universitatea Cluj pentru promovarea directa in Liga 1, scor 2-1.

Daniel Paraschiv a deschis scorul dupa 14 minute, iar Baba Alhassan a dublat avantajul sibienilor in partea secunda, minutul 67.

Impinsi de la spate de cei 20.000 de spectatori, cei de la U Cluj au redus din diferenta prin Florin Ilie la patru minute dupa golul doi marcat de Hermannstadt.

Echipa sibiana antrenata de Marius Maldarasanu ajunge la 60 de puncte si are trei puncte in fata celor de la U Cluj inaintea etapei finale din playoff.

Hermannstadt joaca in ultima etapa pe teren propriu la Medias cu CSA Steaua Bucuresti si are nevoie de o remiza pentru a-si asigura promovarea directa in Liga 1.

U Cluj ramane pe trei, cu 57 de puncte, si daca ramane pe aceasta pozitie va disputa o dubla mansa de baraj cu ocupanta locului 14 din Liga 1, pozitie ocupata in prezent de Dinamo.

Petrolul Ploiesti este promovata in Liga 1, avand 62 de puncte.