Liga 2

Academica Clinceni a promovat in Liga 1

Echipa Academica Clinceni a obtinut, vineri, promovarea matematica in Liga 1 dupa 2-1 pe teren propriu cu FC Arges in penultima etapa a sezonului din Liga 2.

Argesenii au deschis scorul in minutul 8 prin Nastasie, golurile ilfovenilor venind pe final de meci.

Patriche a egalat in minutul 81, iar Horsia a adus victoria pentru Academica Clinceni in al doilea din cele cinci minute suplimentare.

Prezenti la meciul de la clinceni, oficialii FCSB Mihai Stoica si Valeriu Argaseala s-au bucurat ca pentru o reusita a clubului la care sunt angajati.

FCSB a imprumutat mai multi jucatori la FCSB, iar despre Gigi Becali nu putine au fost zvonurile care il dadeau drept finantatorul din umbra al ilfovenilor.

Academica Clinceni este o echipa care a aparut in fotbalul romanesc la Buftea, apoi si-a schimbat denumirea in FC Cliceni, pentru a trece o perioada si pe la Pitesti sub numele de Academica Arges inainte de a ajunge la actuala denumire in 2015.