Victorie fără drept de apel pentru U Cluj în primul meci din playout

Echipa Universitatea Cluj a învins cu 3-0 lanterna roșie FC Botoșani, vineri, în prima etapă din faza playout a campionatului de Liga 1.

Cum arată următoarele două etape din playoff și playout, în Liga 1

Șepcile Roșii au deschis scorul dintr-un penalty, în minutul 15, acordat pentru un fault comis de Dican.

Nistor a transformat de la punctul cu var pentru 1-0.

Cei de la Universitatea Cluj s-au desprins în câștigători pe finalul meciului.

Roguljic a marcat o dublă în minutele 76 și 90+7. Mai întâi a punctat pe contraatac în minutul 76 din pasa lui Nistor și apoi a închis tabela din pasa lui Doukoure.

Cu 24 de puncte, echipa pregătită de Ioan Ovidiu Sabău își consolidează primul loc în clasamentul din playout.

FC Botoșani face câte un pas spre retrogradare cu fiecare meci bifata fără punct sau puncte în clasament.

Caseta tehnică

U Cluj: Gertmonas - Oancea, Masoero, Thalisson, Roger – Silaghi (A. Rus 78), G. Simion (Ăiţian 83), Fossati (Doukoure 46), V. Gheorghe (Roguljic 63) - Nistor, D. Popa (Anselmo 83). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

FC Botoșani: Ducan – R. Benzar, Miron, Celea, Creţ (Mouaddib 59) - I. Filip, Dican, A. Ferreira (Margiotta 59) – Ed. Florescu (Mitrov 59), E. Lopez (Fulop 59), Kaprof (Şeroni 80). ANTRENOR Bogdan Andone.

Cartonaşe galbene: Thalisson 30/ Mitrov 76.

Arbitr: Andrei Moroiţă - Ionel Dumitru, Stelian Slabu.