1
0
Hermannstadt

Așa am trăit UTA – Hermannstadt

Etapa a 6-a din playout în Liga 1 s-a încheiat, marți seara, cu duelul UTA – Hermannstadt. Partida a fost live text în această pagină de la ora 20:30.

Un meci extrem de important pentru arădeni, UTA ocupând un loc direct retrogradabil după cinci runde în clasamentul din playout.

UTA şi FC Hermannstadt s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de cinci ori, de două ori s-au impus sibienii, iar alte trei partide s-au terminat la egalitate.

În sezonul regulat 2022-2023, sibienii au luat patru puncte din cele șase puse în joc, victorie cu 2-1 în deplasare (Virgiliu Postolachi / Baba Alhassan - dublă) şi remiză albă pe teren propriu.

Pentru Mircea Rednic va fi prima partidă pe banca arădenilor în campionat, după ce a debutat în deplasarea de pe Cluj Arena din semifinalele Cupei României, meci pierdut de arădeni cu 1-0.

UTA este a 11-a echipă pe care Rednic o antrenează pe prima scenă din România (375 meciuri - 165 victorii - 104 remize - 106 înfrângeri), potrivit LPF.

22:01

Final de partidă. 1-0 pentru UTA, trei puncte mari obținute de arădeni în lupta pentru evitarea retrogradării.

90'

Gol anulat gazdelor la Șteau pentru un offside.

80'

Noul intrat Anton șutează în forță de la distanță. Mingea e deviată în corner.

76'

Anton intră în locul lui Pop.

74'

Pop este urcat pe targă și de acolo direct în ambulanță.

73'

Jucătorii arădeni formează un adevărat zid viu în jurul lui Pop. Spectatorii îi scandează numele lui Rareș Pop.

72'

Meciul e oprit și ambulanța intră pe teren. Pop acuză probleme serioase, fiind înconjurat de toți coechipierii.

70'

Tânărul Pop ia o fază pe cont propriu, intră în centru și trimite puțin pe lângă poartă.

68'

Ocazie pentru Hermannstadt. Portarul Iacob se opune golului la un șut din careu.

55'

Otele trimite periculos în fața porții. Iese Letica și reține.

52'

Gol Roger!

UTA deschide scorul din penalty prin Roger. Un șut pe jos și în forță.

50'

Penalty pentru UTA acordat în urma intervenției VAR.

46'

S-a reluat meciul. O modificare la gazde: Postolachi a intrat în locul lui Milosevic în atac.