UTA – FC Voluntari 4-3. Ilfovenii au condus de două ori la Arad, unde patru rezerve au adus victoria gazdelor

Meci thriller la Arad între UTA și FC Voluntari în prima etapă din faza playout a campionatului de Liga 1. În cele din urmă UTA a câștigat meciul, cu un gol marcat în minutul 90+6, după ce Voluntari a condus cu 1-0 și 2-1 în prima repriză.

Cum arată clasamentul din playout după meciul UTA - Voluntari

Prima ocazie a meciului a aparținut ilfovenilor la reluarea lui Armaș cu capul, mingea lovind bara transversală.

Ilfovenii au deschis scorul în cele din urmă cu Nemec, în minutul 28, după o lovitură de la colțul terenului.

UTA a restabilit egalitatea zece minute mai târziu la primul șut pe poartă. Reluare din afara careului a a lui Pedro, mingea fiind ușor deviată de un adversar.

FC Voluntari a intrat cu 2-1 la vestiare, după ce Armaș a reușit dubla în prelungirile primei reprize de asemenea după o fază fixă de la colț.

La cinci minute după pauză UTA a egalat prin kenyanul Omondi, jucător intrat la pauză. Acesta a șters mingea cu capul la centrarea lui Fabry.

A urmat o ratare monumentală din partea ilfovenilor la capul lui Rață din șase metri, în minutul 53.

Apoi, în minutul 58, portarul gazdelor Iacob a avut o reacție fabuloasă la șutul lui Dumiter din interiorul careului.

A treia transversală a Voluntariului a venit în minutul 67 la șutul lui Doru Andrei dintr-o lovitură liberă, după care tot el a tras pe poartă, mingea fiind scoasă in extremis de Iacob.

UTA a trecut în premieră la conducere prin reușita lui Tudorie din minutul 80.

FC Voluntari a egalat în minutul 90+2 prin Merloi cu capul din șase metri la o centrare din stânga.

În minutul 90+6 UTA a marcat golul victoriei prin Pedro, jucător care a găsit poarta cu un șut din afara careului după un corner.

Toate golurile celor de la UTA au fost marcate de jucători care au început meciul pe banca de rezerve.

Meciul de la Arad a marcat debutul lui Florin Pârvu pe banca ilfovenilor.

Caseta tehnică

UTA: Fl. Iacob - Căpuşă, Benga, Conte (Stolnik 46), D. Rodrigues (A. Lopez 77) - M. Freitas (Machado 34), Cr. Mihai, Fabry (Tudorie 71) - R. Pop (Omondi 46), Luckassen, Micovschi. Antrenor: Mircea Rednic.

FC Voluntari: J. Fernandez – G. Turda, Matricardi, Armaş - R. Boboc, Raţă (Cascini 76), Crepulja, Aliji (Merloi 86) – Dumiter (Carnat 60), Nemec, D. Andrei. Antrenor: Florin Pîrvu.

Cartonaşe galbene: G. Turda 59, Omondi 90+1, Machado 90+7 / Merloi 88.

Arbitri: Marcel Bîrsan - Radu Ghinguleac, Raul Ghiciulescu.