Universitatea Craiova urca pe podium dupa 1-0 cu Universitatea Cluj

Mirel Radoi l-a invins pe Eugen Neagoe la prima intalnire a celor doi tehnicieni din generatii diferite. Cu succesul, 1-0, Universitatea Craiova ajunge pe pozitia a treia in clasament.

Unicul gol al meciului disputat, sambata seara, pe arena Ion Oblemenco din Craiova a fost marcat de Alexandru Cretu, in minutul 60.

Acesta a reluat cu capul din sase metri la coltul scurt o centrare venita din flancul stang.

La 0-0, in prima repriza, Craiova a ratat o lovitura de la 11 metri prin Bogdan Mitrea, in minutul 28.

Cateva momente mai tarziu Rivaldinho rata o sansa monumentala de gol, nereusind sa impinga in poarta goala o minge din cativa metri.

Universitatea Cluj a incheiat meciul in inferioritate numerica, Alexandru Chipciu fiind eliminat pentru cumul de cartonase galbene, in minutul 90+4.

Craiova urca pe trei in clasament dupa aceasta victorie la limita.

Univ.Craiova: Lazar - Vătăjelu, Papp, Mitrea, Screciu, N. Bancu - Al. Creţu, Căpăţînă (Roguljic 89), Nistor – Rivaldinho (Markovic 71), Baiaram (Găman 71). Antrenor: Mirel Rădoi.

U CLUJ: Iliev - Chipciu, Piţian, D. Ispas (Fl. Ilie 80), Briceag - G. Simion (Remacle 67), I. Filip (Purece 84) - L. Fulop (Ad. Bălan 80), Ov. Bic, Horşia (Hofman 67) – Thiam. Antrenor: Eugen Neagoe.

Cartonaşe galbene: Papp 51 / Chipciu 76, Hofman 81, Piţian 90+2.

Arbitri: Iulian Călin – Mircea Grigoriu, Andrei Constantinescu.