1
FCU 1948
Chițu 64'

Așa am trăit Universitatea Craiova - FCU 1948

Am transmis live text în această pagină, sâmbătă de la ora 21:15, derby-ul craiovean dintre Universitatea și FCU 1948.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de patru ori, de trei ori s-au impus gazdele din această rundă, iar o partidă s-a terminat cu victoria oaspeţilor de astăzi.

Cea mai recentă dispută directă din campionatul României a avut loc pe 3 decembrie 2022: Universitatea Craiova - FCU Craiova 1948 0-2, goluri marcate de William Baeten şi George Ganea.

Universitatea a marcat în nouă dintre partidele disputate în ediţia curentă şi a strâns cinci jocuri fără gol încasat. De partea cealaltă, FCU a înscris în 11 meciuri, dar în tot atâtea a şi primit cel puţin un gol.

23:12

Final de partidă.

90'

Fabuloasă intervenția lui Popescu la lovitura de cap a lui Blănuță.

90'

Meciul e prelungit cu 7 minute.

87'

Badelj se accidentează la o minge înapoi trimisă către propriul portar și e scos pe targă în afara terenului.

77'

Cartonas rosu !

Bancu oprește mingea cu mâna. Radu Petrescu fluieră henț, dar vine Padula să ceară galben pentru Bancu. Se alege el cu galben, al doilea, și este eliminat.

72'

Padula (FCU).

70'

Mitriță e scos cu tot cu minge în afara careului. Nervii cedează și mai mulți jucător se implică într-o îmbrânceală generală.

69'

Bahassa trage pe jos din afara careului. Popescu e atent și reține balonul.

65'

Gurău degajează în capul lui Koljic și gazdele sunt aproape de un gol norocos.

64'

Gol Chițu!

Sidibe centrează de pe flancul drept și Chițu marchează cu capul la prima bară.

59'

Al 8-lea corner pentru FCU în acest meci.

57'

Atac pozițional pentru FCU. Sidibe trage într-un adversar și cei de la Universitatea Craiova declanșează contraatacul prin Mitriță.

56'

Ivan trece ușor de Compagnucci și trage pe colțul scurt. Gurău respinge în bară!

46'

S-a reluat partida.

22:05

1-0 la pauză pentru Universitatea Craiova.

41'

Negru (FCU) este primul jucător avertizat din meci.

30'

Blănuță se demarcă în careul gazdelor și trage puțin pe lângă poartă.

29'

Gol Capățână!

Universitatea Craiova deschide scorul prin Căpățână după o acțiune rapidă dezvoltată de Crețu în flancul drept.