Universitatea Craiova – Chindia 0-1. Emil Sandoi produce surpriza in Banie

Liderul Universitatea Craiova pierde al doilea meci pe teren propriu in actualul sezon din CASA Liga 1.

Formatia din Banie a fost invinsa, vineri seara, de Chindia Targoviste, cu 1-0, intr-un meci din etapa a 10-a.

Unicul gol al meciului a fost marcat de fostul dinamovist Daniel Popa in prima repriza dintr-o lovitura de la 11 metri.

Daniel Florea a profitat de plasamentul gresit la offside al fundasului stanga Paul Papp si a stiut sa cada de langa Marius Constantin, cautand practic contactul cu aparatorul advers.

Popa a tras in forta si nici macar intuitia lui Mirko Pigliacelli nu l-a ajutat pe acesta sa apere.

Cristiano Bergodi a mutat ofensiv la pauza si ocaziile nu au intarziat sa apara.

Prima in minutul 61 la sutul trimis de croatul Mamut. O minge grea blocata de Aioani in corner.

Din lovitura de la colt rezultat oltenii au avut o deviere in bara transversala.

Craiova a mai avut o bara in minutul 70 la sutul aceluias Mamut.

In finalul meciul Chindia a fost aproape de golul doi la patrunderea lui Negut. Mingea trimisa de acesta a trecut putin pe langa poarta.

Craiova ramane prima in clasament, dar ar putea pierde primul loc in eventualitatea unui succes obtinut de FCSB in meciul cu FC Botosani de sambata seara.

Universitatea Craiova: Pigliacelli - I. Mitran (Vlădoiu '66), M. Constantin, Acka, Papp - Nistor, Ov. Bic, Căpăţînă (Bărbuţ '46) - Baiaram (Ivan '46), Tudorie (Mamut '46), Ofosu (George '60). Antrenor. Cristiano Bergodi

Chindia Târgovişte: Aioani - Căpuşă, Piţian, P. Iacob, Fomba (Martac '86) - Neguţ, M. Dulca, V. Raţă, D. Dumitraşcu - D. Popa (Costea '88), D. Florea (Yameogo '67). Antrenor: Emil Săndoi

Cartonaşe galbene: Aioani '48, Neguţ '75.

Arbitri: Cătălin Popa – Valentin Avram, George Florin Neacşu – Marian Barbu.