U Cluj - Poli Iași 0-2. Un meci început duminică și încheiat luni

Partida dintre Universitatea Cluj și Poli Iași a fost reluată, luni, din minutul 54, după ce duminică a fost abandonată din cauza terenului impracticabil în urma unei ploi torențiale care a măturat municipiul Cluj-Napoca.

Alin Roman a marcat o dublă, în minutele 55 și 90+3, pentru a doua victorie în deplasare reușită de Poli Iași în actuala ediție de campionat.

Ieșenii au pus astfel capăt unei serii de patru meciuri pierdute la rând.

De la 3-1 în deplasare cu Farul echipa din Copou a pierdut cu UTA, Universitatea Craiova, FCSB și SCM Zalău, ultima partidă în playoff-ul din Cupa României Betano.

Cu acest succes, Poli Iași ajunge la șase puncte în clasament, dar nu părăsește zona din subsolul ierarhiei.

Pentru U Cluj este a treia înfrângere a sezonului și a doua în ultimele trei etape.