1
Dinamo
Politic 15'

Așa am trăit U Cluj - Dinamo

Arena din Mediaș a găzduit, sâmbătă seara, de la 21:30, duelul de tradiție dintre Universitatea Cluj și Dinamo. O partidă care s-a disputat în cadrul etapei a 4-a din Liga 1 și care a fost live text în această pagină. În mod normal se juca pe Cluj Arena, dar în acest weekend stadionul este gazda festivalului muzical Untold, cu peste 100.000 de participanți pe zi.

23:26

Final de meci.

85'

Mingea ajunge cu șansă la Nistor în careul lui Dinamo, dar fostul dinamovist mai mult a dat pasă la portar.

72'

Popa încearcă poarta de la mare distanță. Portarul lui Dinamo respinge peste bară.

61'
Popa preia în careu, dar apare Rici Grigore și trimite în corner.

51'

Gol Popa!

Vătăjelu centrează din stanga și Popa marchează cu capul de lângă De Moura pentru 1-1.

46'

Se reia jocul fără modificări.

22:21

Dinamo are 1-0 la Mediaș după 45 de munca minute.

33'

Mitrea șutează mult peste poarta lui Dinamo.

25'

Gorcea reține o minge trimisă de la distanță.

23'

Chipciu apare din nou la finalizare. Trage în blocaj, după cartea dinamoviștii pornesc pe contraatac.

15'

Gol Politic!

Dinamo deschide scorul prin Politic după o pătrundere în careu. A driblat portarul și a trimis în poarta goală.

12'

Chipciu intră în careu, il culcă pe Grigore și trimite în plasa laterală.

5'

Golubovic iese din poartă si-l blochează pe Popa.

1'

Start de partidă.

21:30

Ovidiu Hațegan arbitrează la centru în meciul de la Mediaș.

21:29

U Cluj: Gorcea - Dimitrov, Miron, Mitrea, Vătăjelu - Stoica, Filip, Bic, Chipciu - Nistor, Popa.

Dinamo: Golubovic - Costin, Giafer, R.Grigore, Moura - Bani, Iglesias, Larrucea, Roșu, Politic - Țîră.

12:08

Avancronica

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 94 de ori în principala competiţie internă, de 21 de ori s-au impus ardelenii, de 52 de ori au câştigat bucureştenii, iar alte 21 de partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu U Cluj gazdă: 47 meciuri - 13 victorii Universitatea - 13 remize - 21 succese Dinamo.

Cea mai recentă dispută în campionatul României a avut loc pe 28 februarie 2015, Dinamo - U Cluj 3-0.

Dinamo a ajuns în Liga 2 la finalul sezonului 2021/22 în urma unei duble de baraj cu U Cluj.

”Câinii” sunt ultimii în clasament după disputarea a trei etape din noul sezon, fără punct de la revenirea în prima ligă.