4
CFR Cluj
Betancor 83' Ajeti 71' Avounou 57' Otele 45'

Așa am trăit U Cluj - CFR Cluj

Etapa a 6-a s-a încheiat, luni seara, de la 21:30, cu derby-ul orașului Cluj-Napoca. Duelul dintre ”U” și CFR Cluj a fost live text în această pagină.

23:36

Final de partidă.

90'

Nistor pătrunde pe zonă centrală și trage peste poartă.

90'

Meciul e prelungit cu 12 minute.

83'

Gol Betancor !

CFR revine la conducere prin Jefte Betancor din pasa lui Avounou.

78'

Gol Nistor!

Din nou egalitate pe Cluj Arena. Nistor a transformat de la 11 metri pentru U.

75'

Ianis Stoica pătrunde în careu și este faultat. Penalty acordat fără ezitare de Sebastian Colțescu.

71'

Gol Ajeti!

CFR trece la conducere prin Ajeti. Golul acestuia a fost validat de VAR.

67'

Sava scoate peste poartă lovitura de cap a lui Stoica la centrarea lui Chipciu.

65'

Bîrligea marchează pentru CFR, dar golul nu se pune. A fost offside la atacantul oaspeților.

59'

Otele scapă singur cu portarul, se întrece în driblinguri și până la urmă ratează incredibil.

57'

Gol Avounou!

CFR Cluj egalează prin Avounou, după ce mingea trimisă de Otele a lovit de două ori bara.

46'

Chipciu caută poarta cu un șut de la distanță. Mingea se duce departe.

46'

22:22

Pauză pe Cluj Arena. U are 2-1 după primele 45 de minute.

45'

Gol Otele!

Krasniqi centrează din dreapta și Otele pune latul pentru 2-1.

43'

Pătrundere a lui Chipciu în careu. Șutul acestuia se duce pe lângă poartă.

38'

Gol Stoica!

Dublă reușită de Stoica din centrarea lui Chipciu.

34'

Bîrligea trage din afara careului puțin peste poartă.

30'

Ocazie de 2-0 pentru U ratată de Popa. Intervenție decisivă a portarului Sava.

10'

Gol Stoica!

U Cluj deschide scorul prin Ianis Stoica. Reluare din interiorul careului.

5'

Lovitură liberă pentru U din marginea careului. Bic trage pe jos și Sava respinge în corner.

1'

A început meciul de pe Cluj Arena.

21:36

U Cluj: Iliev - Oancea, Piţian, Miron, Mitrea, Vătăjelu - Nistor, Bic, Chipciu - Stoica, Popa;

CFR Cluj: Sava - Mogoş, Ajeti, Kresic - Krasniqi, Avounou, Tachtsidis, Muhar, Camora - Bîrligea, Otele.

15:24

Avancronica

Este a 33-a confruntare directă în principala competiţie internă, palmaresul precedentelor întâlniri cuprinzând 16 succese ale oaspeţilor din această rundă, cinci victorii ale "Şepcile roşii" şi 11 remize.

Palmares cu Universitatea gazdă: 16 jocuri - două succese Universitatea - 7 remize - 7 victorii CFR Cluj.

Cea mai recentă dispută directă din campionat: 13 martie 2023, CFR Cluj - Universitatea Cluj 4-0, scor care a consemnat şi cea mai mare diferenţă înregistrată în duelurile din campionatul României.