FCSB

Prima victorie in amicale pentru FCSB. Budescu a facut spectacol cu echipa lui Capello

Sursă foto: facebook.com/FCSBOfficial

Dupa infrangerile cu Olimpik Donetk si Admira Wacker pentru FCSB a venit si vremea primului succes din 2018.

Vicecampioana Romaniei a trecut in cantonamentul spaniol de formatia chineza Jiangsu Suning pregatita de reputatul Fabio Capello, cu 3-1.

Stelistii au deschis scorul dupa 18 minute prin Budescu la capatul unui contraatrac dezvoltat in flancul drept si care l-a avut pe Man in prim plan. Acesta a pasat decisiv in careu pentru Budescu si acesta a scuturat plasa cu un sut fara preluare.

Acelasi Budescu a ratat apoi desprinderea cu un sut din lovitura libera care s-a dus putin peste poarta.

La sase minute dupa pauza Budescu a majorat avantajul celor de la FCSB cu un sut din afara careului la o minge respinsa gresita de chinezi.

In minutul 54 Budescu realiza hattrick-ul cu un exterior spectaculos din interiorul careului la coltul lung.

Jiangsu Suning a marcat golul de onoare in minutul 81 la o nesincronizare in apararea FCSB intre Artur Jorge si portarul Andrei Vlad.

Nicolae Dica a inceput meciul in formula: Niță - Benzar, Găman, Planic, Momcilovic - Pintilii, Ov. Popescu - Man, Budescu, Teixeira - Fl. Tănase.

Atacantul Denis Alibec nu a evoluat niciun minut fiind menajat dupa ce la antrenamentul de vineri a acuzat o durere la coapsa.