FCSB

FCSB, victorie la limită cu Poli Iași și revenire în fruntea ierarhiei

Echipa FCSB a câștigat duelul cu Poli Iași, scor 2-1, în etapa a 6-a din Liga 1 și revine pe primul loc în clasament.
Așa am trăit FCSB - Poli Iași

Aflat la meciul cu numărul 200 din carieră în prima ligă, mijlocașul Ovidiu Popescu a deschis scorul în finalul primei reprize cu un șut spectaculos din afara careului. O minge trimisă sub transversală și care l-a surprins total pe portarul Ailenei.

Poli Iași a egalat după doar câteva minute prin argentinianul Marchioni, însă reușita acestuia cu șut pe jos din afara careului a fost invalidată de VAR pentru un henț comis anterior.

La 0-0 cei de la FCSB au ratat mai multe ocazii de a marca printre acestea și o bară la șutul lui Coman dintr-o lovitură liberă, în minutul 39.

Partea secundă a debutat cu o mare ocazie ratată de oaspeți la șutul lui Bordeianu blocat in extremis de Târnovanu.

Olaru a făcut 2-0 pentru FCSB, în minutul 67, cu un șut pe jos trimis la colțul lung din interiorul careului.

Finalul de meci s-a aprins după golul lui Vașvari din minutul 79, acesta învingându-l pe Târnovanu cu un șut din afara careului pe colțul scurt.

FCSB revine pe primul loc în clasament după a cincea victorie din tot atâtea meciuri în prima ligă.

Poli Iași rămâne lanterna roșie a campionatului.

Caseta tehnică

FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Chiricheş, Radunovic - Ov. Popescu, Şut, Olaru (Haruţ 89) - Oct. Popescu (Miculescu 47),  Compagno (Djokovic 74), Fl. Coman (Radaslavescu 90+5). Antrenor: Elias Charalambous.

Poli Iași: Ailenei – Martac (Stefanovic 46), F. Ilie, Samayoa, R. Ispas (Belu Iordache 78) - Bordeianu, Marchioni, Jatoba (Vaşvari 46) - Luis Phelipe (S. Buş 67), Vojtus (R. Ion 62), A. Gheorghiţă. Antrenor: Leo Grozavu.

Cartonaşe galbene: Fl. Coman 40, Radunovic 48, Olaru 77 / Jatoba 33, Martac 37.

Arbitri: Marian Barbu - Marius Badea, Stelian Slabu.

Meciul a fost găzduit de Arena Națională, unde FCSB a revenit în postură de gazdă pentru prima dată în acest sezon.